Troki

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Po odwiedzeniu WilnaMarcinkańców, Powiewiórki i Góry Krzyży warto zajrzeć do Troków znajdujących się bliżej stolicy Litwy. Zapraszam tam wszystkich - od fanów historii i zamków do ludzi lubiących sporty wodne.fot. MŁ, 2014
Dlaczego trzeba pojechać do tego miejsca? Po pierwsze znajduje się tam zamek wybudowany przez księcia Witolda. Właściwie to jego rekonstrukcja, ponieważ był w całości zniszczony. Ktoś może powiedzieć- zamek jak każdy inny! Jest jednak coś co ten konkretny wyróżnia. Położenie na wyspie! W otoczeniu wielu jezior sprawia wrażenie twierdzy nie do zdobycia! 

fot. MŁ, 2014
Jeśli ktoś jest fanem sportów wodnych bardziej niż historii i zabytków- także znajdzie w Trokach coś dla siebie. Można wypożyczyć różnego typu sprzęt- od rowerów wodnych przez łódki po kajaki itp. Opłynięcie zamku dookoła stanowi niemałą atrakcję! Wodą można dotrzeć także do pałacu hr. Tyszkiewicza

Dla każdego coś dobrego, jak to mówią, ponieważ fani kulinariów również polubią miejscowość Troki! Jest to ośrodek ludności Karaimskiej, a Karaimi słyną z oryginalnej kuchni! Można tu zjeść sporo przysmaków, m.in. kybyny, chłodnik... Na jednej z ulic stoją także charakterystyczne karaimskie domy oraz świątynia.

Co więcej, Troki mają także coś dla pielgrzymów! Matka Boska Trocka zaprasza wszystkich do Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny. 

JAK DOJECHAĆ? 
Bezpośrednim pociągiem z Wilna. Rozkład jazdy znajduje się tutaj. Ze stacji drogi są dwie- albo wzdłuż jezior (dłuższa), albo ulicą (krótsza). Nie trafić się nie da, albowiem wszystkie drogi prowadzą na Zamek!

fot. MŁ, 2014

fot. MŁ, 2014

fot. MŁ, 2014

Komentarze

Popularne posty