Lądek Zdrój

Dziś zapraszam do odkrywania tajemnic Sudetów. Polskie góry kryją ich w sobie wiele, a jedną z ciekawszych jest szereg miasteczek uzdrowiskowych. Zapraszam zatem na wycieczkę po Lądku Zdroju

 

Miasto to było znane jako uzdrowisko już w XV wieku! Najstarszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 r! Co ważne, zabudowania nie ucierpiały podczas II wojny światowej i od 1945 roku niemiecki "Bad Landeck" zmienił nazwę na "Lądek Zdrój".

W Lądku czeka na nas szereg zabytków. Spacer warto zacząć od oddalonego od budynków uzdrowiskowych Rynku. Oprócz barokowych i renesansowych kamieniczek oraz Ratusza czeka tam na nas barokowy Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym najcenniejszymi zabytkami jest pokryty polichromiami ołtarz z XVII wieku oraz prospekt organowy i drewniana empora. Znajdują się tam również drewniane rzeźby wykonane przez Michała Ignacego Klahra - niemieckiego rzeźbiarza tworzącego na Dolnym Śląśku. 

Kolejnym niezbędnym do zobaczenia w Lądku elementem jest przepiękny Park Zdrojowy wraz z całym kompleksem uzdrowisk i pijalnią wód. Głównym, najokazalszym, najstarszym i najbardziej znanym budynkiem jest tam Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech". Jednym z najznamienitszych gości zakładu był król pruski Fryderyk II, który w 1765 roku leczył się tam, biorąc kąpiele w wodzie ze źródła. Poza nim w "Wojciechu" bywało wiele innych znanych osób, między innymi: książę Antoni Henryk Radziwiłł, prezydent USA John Quincy Adams, Oskar Kolberg, Iwan Turgieniew, Józef Cyrankiewicz i Władysław Gomułka. We wnętrzu obiektu znajduje się pijalnia wód mineralnych oraz basen z wodami termalnymi. Na parterze obiektu udostępniono zabiegi wykonywane wyłącznie z użyciem leczniczej wody siarczkowo – fluorkowej. Oprócz sanatoriów w parku zlokalizowany jest mały kościółek - Kaplica św. Jerzego (msza św. w niedzielę o 16.00).

fot. MŁ, 2014

W Lądku znajduje się również leśne arbotetum. Jest udostępnione do zwiedzania od maja do końca października, we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Otwarte jest w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł.

fot. MŁ, 2015

Oczywiście warto wybrać się także w góry. Wokół kurortu nie brakuje szczytów do zdobywania. Polecam także wycieczkę na ruiny Zamku Karpień i wsi Karpno. 

JAK DOJECHAĆ?
Najprościej - autobusem. Odjeżdżają z Dworca PKS we Wrocławiu. Rozkład jazdy najlepiej sprawdzać tutaj.
Marzy mi się dzień, w którym będzie tam można dojechać pociągiem. Niestety, w dniu dzisiejszym linia kolejowa do Lądka jest w stanie zdewastowanym i zadrzewionym. Są jednak podejmowane działania mające na celu jej odratowanie.

 
fot. MŁ, 2014

Komentarze

Popularne posty