Tallin

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. W Estonii po Tartu oraz Jeziorze Pejpus i zobaczeniu zamku w Narwie przychodzi czas na stolicę - Tallin.Jest to kolejne miasto, które musimy włączyć do grona "zielonych". Parki okalają Starówkę i są jej nieodłącznym elementem. Każdy rasowy turysta pragnie jednak zacząć zwiedzanie od ścisłego centrum pradzielnicy, prawda? Jeśli chodzi o Tallin - na prawdę warto to zrobić. Cała otoczona jest murami miejskimi i czasem możemy mieć problem z opuszczeniem jej. Brakuje tu zniszczenia, brudu i braku koncepcji, jakie spotykamy często w polskich miastach (skutkiem m.in. destrukcji wojennej). Ponadto wyróżnia się dwa poziomy Starego Miasta - Wysokie i Niskie. Sprawia to jeszcze ciekawsze wrażenie.  
Najlepiej zacząć od Niskiego Miasta i stamtąd wspiąć się na górę, z której rozpościera się widok na nieskończenie wiele czerwonych wieżyczek zakończonych najczęściej kogutami. Szczęśliwie, wszystko da się zobaczyć w niedługim czasie, ponieważ Starówka jest stosunkowo mała, choć nie można jej nic zarzucić!

Atrakcyjny na pewno będzie dla nas Rynek z gotyckim Ratuszem z XIV wieku oraz malownicze zakątki, zakamarki i pięknie zdobione kamienice.
Na Górnym Mieście z ważniejszych obiektów znajduje się Sobór św. Aleksandra Newskiego - prawosławna Katedra. Na przeciwko Soboru znajduje się budynek rządowy. 

Estonia jest krajem protestanckim. Wnętrza kościołów nie zachwycają. Ceny biletów wstępu również nie. Ale w tym otoczeniu można znaleźć jedną, małą i spokojną idyllę - kościół rzymskokatolicki i jego podwórze, stanowiące ostoję polskości w Tallinie! Jednym z księży jest Polak, który z chęcią porozmawia i przywita się. Można spotkać także Polonię, która radośnie przyjmie turystów. W niedzielę msza święta po polsku jest o godzinie 10:00. W całej Estonii znajduje się jedynie 9 takich parafii!
Poza Starym Miastem warto odwiedzić Pałac Prezydencki znajdujący się w malowniczym parku Kadrioru. Stamtąd można przedostać się na plażę miejską nad Morzem Bałtyckim. Ciekawe w Tallinie jest również to, że ambasady i konsulaty innych państw znajdują się w samym centrum i w wielu miejscach odnajdziemy ciekawe flagi.

Metropolię warto odwiedzić w czerwcu, ponieważ trafimy na białe noce. Słońce nie zachodzi tu wtedy bardzo długo, a tendencja ta utrzymuje się do sierpnia. 

Dodatkową atrakcją miasta Tallin jest dzielnica Pirita opisana w osobnym poście (kliknij!). Znajduje się tam piękna plaża z widokiem na Starówkę, ruiny Klasztoru, wieża telewizyjna oraz ogród botaniczny.

JAK DOJECHAĆ?
Z wspominanego wcześniej Tartu - pociągiem. Rozkład znajduje się tutaj. Bezpośrednio z Polski można dojechać autobusem LuxExpressKomentarze

Popularne posty