Marcinkańce - Dzukijski Park Narodowy

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Po ojczystym Wilnie, pływających Trokach, spokojnej Powiewiórce i męczącej Górze Krzyży czas odpocząć wśród bujnych lasów, o których pisali m.in. Mickiewicz i Orzeszkowa. Zapraszam na wycieczkę do Dzukijskiego Parku Narodowego!Rezerwat Cepkeliu, fot. MŁ
Z bliska widać dominującą wodę!
Po co zwiedzać las? - może zapytać jakiś wprawiony turysta. Odpowiem jednym tchem- tak cichego, spokojnego i pięknego zarazem miejsca jak las nie znajdziesz nigdzie indziej! Poza tym w Dzukijskim Parku Narodowym znajduje się Rezerwat Cepkeliu - największe na Litwie torfowisko wysokie (5858 ha). Można powiedzieć - jedno, wielkie bagno wyglądające jak sawanna. Osobliwość na miarę światową. Trzeba to zobaczyć, żeby zrozumieć o czym mówię! Przez teren rezerwatu przechodzi specjalna ścieżka edukacyjna dla turystów. Znajduje się tam także wieża widokowa. Ponadto na terenie Parku znajdują się wydmy śródlądowe i inne ciekawe formy. 

Na początku warto podejść do Zarządu Parku. Dowiemy się tam co warto zobaczyć, gdzie i jak. Można zwiedzić niewielką wystawę prezentującą gatunki zwierząt i roślin występujących w Parku. Ponadto - kupić pamiątki.

Marcinkańce, fot. MŁ
Sama miejscowość - Marcinkańce - ciekawa jest ze względu na drewnianą, starodawną zabudowę. Ustanowionu tutaj park etnograficzny. Jeżeli do odjazdu pociągu mamy sporo czasu, to nie musimy się martwić. Stacja jest zadbana, znajdują się tutaj kwietniki, jest miejsce na rozłożenie koca. W razie deszczu można schronić się w schludnej poczekalni i przy okazji zapoznać się z historią tutejszej kolei. jeśli zgłodniejemy w sąsiedztwie znajduje się dobrze zaopatrzony, wiejski sklep.


JAK DOJECHAĆ?
Bezpośrednim pociągiem z Wilna. Rozkład jazdy znajduje się tutaj.  

fot. MŁ, 2014


fot. MŁ, 2014

fot. MŁ, 2014

Komentarze

Popularne posty