niedziela, 19 lutego 2006

Przemysł w Polsce

Zadanie 1 - Poniższe przykładowe zakłady przemysłowe dopasuj do dobrej sekcji i najlepiej pasującego czynnika lokalizacji. 


Przykładowe zakłady do umiejscowienia
Zakłady: Cementownia, elektrociepłownia, szyb naftowy, fabryka mebli,  fabryka samochodów osobowych, rafineria ropy naftowej, rozdzielnia gazu, kamieniołom, podziemny magazyn gazu, odkrywka węgla kamiennego, huta szkła, fabryka sprzętu gospodarstwa domowego, piekarnia, kopalnia węgla kamiennego, stacja uzdatniania wody


Zadanie 2 – Na podstawie mapy z atlasu lub podręcznika wypisz nazwy najważniejszych okręgów przemysłowych w Polsce. Większość nazw pochodzi od nazwy największego miasta, za wyjątkiem, okręgów wymienionych poniżej. 
Staropolski (Kielce), Centralny (Rzeszów), Górnośląski (Katowice), Sudecki (Wałbrzych), Karpacki (Sanok), LGOM (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy), Beskidzki (Bielsko-Biała)

Zadanie 3 – Na mapie z zadania 2 zakoloruj (np. na czerwono), te okręgi przemysłowe, w których nie jest prowadzona eksploatacja surowców. 

Zadanie 4 – Przygotuj trzy kolory, a następnie pokoloruj województwa według wartości produkcji przemysłowej. Wykorzystaj do tego zamieszczoną tabelkę i zaproponowany podział na dużą, średnią i małą wartość produkcji przemysłowej. 7 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie, że uczniowie i nauczyciele mogą znaleźć tego typu materiały w sieci. Jak widać internet może uczyć - wystarczy wchodzić na odpowiednie strony. Dobra robota. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wieczór,
  Wspaniałe materiały. Chciałoby się, żeby więcej nauczycieli podchodziło do swojej pracy z taką pasją i realnym zainteresowaniem. Szkoda, że moje lekcje geografii tak nie wyglądały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe zadanie do wykonania w terenie. Takie ćwiczenia najlepiej pomagają nam przyswoić wiedzę. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż nudne siedzenie w klasie i uczenie się na pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis, trzeba edukować młodych ludzi jak chodzi o ogólnie pojęty przemysł, czy produkcję, żeby nasza gospodarka mogła się nieustannie rozwijać. Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis i świetne zadania. Myślę, że nie jedna osoba z nich skorzysta i nauczy się czegoś nowego, przydatnego i ciekawego. Może by tak więcej tego typu wpisów? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Wami, przemysł to bardzo ciekawa branża, a wiele osób w ogóle się w niej nie orientuje, warto o tym mówić i edukować!

  OdpowiedzUsuń

Comments System

Disqus Shortname