Ryga

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Postaram się je przybliżyć! Wyprawę warto jednak rozpocząć od stolicy. Pierwszą odwiedzoną przeze mnie była Ryga, którą pragnę Wam dziś polecić jako miejsce godne odwiedzenia! Poza stolicą na Łotwie warto odwiedzić np. Cesis , Kircholm oraz plaże Zatoki Ryskiej.Pierwszym zobaczonym przez Was obiektem będzie zapewne Pałac Kultury! Tak, podobny do tego w Warszawie, ale nieco mniejszy. Stoi nad ogromną rzeką - Dźwiną, która uchodzi w Rydze do Morza Bałtyckiego. 

Kościół św. Piotra, fot. MŁ, 2014
Na początek warto wjechać na wieżę kościoła św. Piotra. To najwyższa wieża w mieście, którą widać z daleka. Taka przyjemność kosztowała w sierpniu 2014 roku 7 euro za osobę. Widok z góry jest niesamowity i pomaga zorientować się w stolicy. 

Panorama miasta (wieża protestanckiej katedry);
fot. MŁ, 2014
Stamtąd możemy udać się na Rynek, na którym stoją Dom Bractwa Czarnogłowych. Tam podpisany został w 1921 roku traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką, której najbardziej znanym elementem jest Bitwa Warszawska - Cud nad Wisłą. 

Malowniczymi uliczkami Starego Miasta dostaniemy się na plac Katedralny pod protestancką katedrę będącą największą średniowieczną świątynią krajów nadbałtyckich. Często odbywają się tam koncerty organowe.

Warto dotrzeć także pod katolicką katedrę św. Jakuba  oraz kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, w którym odprawiane są msze po polsku. Stoi on tuż koło ryskiego zamku będącego siedzibą prezydenta Łotwy!

Pomnik Wolności; fot. MŁ, 2014
Warto podejść także pod Pomnik Wolności stojący po drugiej stronie Starego Miasta. Stamtąd już tylko krok do jednego z ogromnych, ryskich parków z kanałem, po którym można pływać łódką z panoramą na całe Stare Miasto (10 euro/osobę)! To właśnie zieleń jest chlubą i perłą krajów nadbałtyckich, a w parkach przyjemnie spędza się czas po męczącym dniu zwiedzania.

Od jakiegoś czasu symbolem stolicy Łotwy stały się koty. Te przyjazne zwierzątka wzięły się stąd, że na jednej z kamienic - Domu Kotów - stoi czarny kot przygotowany do skoku na kolejny dach. 

JAK DOJECHAĆ?

Połączenia kolejowego bezpośrednio na razie niestety nie ma. Planowane jest otworzenie "Rail Baltica" łączącej Warszawę z Tallinem, a dzięki promom, a w późniejszym czasie dzięki tunelowi z Helsinkami! Na razie więc, jeżeli nie samochodem, możemy polecieć samolotem. Kosztuje to jednak dużo, więc pozostaje nam autobus. Jest połączenie bezpośrednie z Wrocławia albo z Warszawy. Sprawdzonym przeze mnie przewoźnikiem jest Simple Express. Bilety łatwo można kupić w internecie. 

Ryski park; fot. MŁ, 2014
Po Rydze najlepiej poruszać się z planem miasta, który znajdziemy w większości hoteli za darmo, a także w informacji turystycznej. Na Starym Mieście nie jest trudno się zgubić, ale wśród magicznych uliczek łatwo zabłądzić do jakiegoś urokliwego miejsca by na moment przysiąść i zachwycać się klimatem miasta!Komentarze

Popularne posty