Wilno

Obejrzyj też inne wpisy!

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza Trokami, Powiewiórką, Górą Krzyży i Marcinkańcami mamy oczywiście  Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. 


MB Ostrobramska; fot. MŁ
Wycieczkę najlepiej zacząć pod Ostrą Bramą, gdzie spotkamy przepiękną Matkę Boską. Można uczestniczyć w mszy świętej po polsku w dni powszednie o 10:00 w kaplicy. Obraz jest zasłaniany o 19:00. Nie możemy także zapomnieć o wstąpieniu do Kościoła św. Teresy

Stamtąd udajmy się spacerkiem na Rynek pod wileński Ratusz, w którym znajduje się centrum informacji turystycznej. Kawałek dalej, na ulicy Zamkowej, znajduje się budynek Uniwersytetu Wileńskiego założony przez króla Stefana Batorego. Studiowało tam wielu słynnych Polaków, m.in. hetman Jan Karol Chodkiewicz, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz... Po przekroczeniu progów pierwszego, wielkiego dziedzińca ukażą nam się mniejsze, równie efektowne. Możemy także wdrapać się na wieżę aby podziwiać panoramę miasta. 

Wieża Giedymina; fot. MŁ
Gdy wspominamy o ważnych Kościołach, koniecznie odwiedźmy Kościół św. Ducha.  Odbywają się tam msze tylko w języku polskim! Tuż obok znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego, w którym odbywa się późnowieczorna (jeśli nie całonocna) adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest to miejsce niezwykle ciche i spokojne, które pomaga nam odczuć obecność żywego Boga! Ponadto dobrze odwiedzić kościół na Antokolu (św. Piotra i Pawła) , którego ściany pokryte są w całości białymi sztukateriami - zdobi go ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych. 

Nad miastem króluje wieża Zamku Giedymina. Warto tam wdrapać się o własnych nogach żeby podziwiać rozległą panoramę miasta (z nieco innej perspektywy niż ta z wieży Uniwersytetu). Można także wjechać kolejką. Na dole znajduje się Zamek Dolny, świeżo wybudowany :), a tuż obok Katedra, gdzie w Kaplicy św. Kazimierza pochowany jest m.in. Aleksander Jagiellończyk. 

Jeszcze jedno wzgórze widnieje na widnokręgu. To Góra Trzech Krzyży. Położona w malowniczym otoczeniu na prawym brzegu rzeki Wilejki, wśród lasu, a jednak w centrum miasta. Legenda głosi, że krzyże stoją tam na pamiątkę siedmiu umęczonych Franciszkanów. 
Panorama miasta; fot. MŁ

Jest jeszcze jedno miejsce, bez którego odwiedzenia nie możemy powiedzieć że byliśmy w Wilnie. To oczywiście cmentarz na Rossie! Przy wejściu znajduje się mauzoleum - Matka i Serce Syna (Marszałka Piłsudskiego). Na cmentarnym wzgórzu znajduje się wiele grobów znanych Polaków, m.in. Joachima Lelewela. 

Opisałam większość najważniejszych miejsc Wilna. Dlaczego jeszcze warto tam pojechać? Bo to nieodłączna część naszej, polskiej kultury! To o tych Kresach pisał Mickiewicz, nad Niemnem płynącym całkiem niedaleko rozgrywała się akcja powieści Orzeszkowej... Na zakończenie tego wpisu polecam posłuchać piosenki pokazującej zamiłowanie Polaków do tego miasta.


JAK DOJECHAĆ?
Bezpośrednio z Polski można dojechać autobusem LuxExpress. Po remoncie torów będzie można dotrzeć tam pociągiem (np. z Białegostoku). 
Po mieście można poruszać się autobusami i trolejbusami, jeżeli spędzamy tam więcej niż tydzień warto kupić w kiosku bilet 10-dniowy (lub dłuższy). 

Komentarze

Popularne posty