Kieś (Cesis, Wenden)

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane, jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! każdy z tych krajów oferuje wiele, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Postaram się je przybliżyć! W czasie wycieczki do Rygi i na Łotwę (m.in. Kircholm, Zat. Ryska) warto jeden dzień przeznaczyć na malowniczo położoną miejscowość Cesis (dawniej: Wenden, po polsku: Kieś), będącą siedzibą Zakonu Kawalerów Mieczowych! Stacja kolejowa położona jest w samym centrum. Po krótkim spacerku główną ulicą naszym oczom ukaże się kościół gotycki pw. św. Jana. Wygląda na bardzo zniszczony, a przynajmniej nadgryziony zębem czasu. Jest to najstarsza budowla miasta, która powstała w XIII wieku.Można wejść do środka, a za 1 euro/osobę wdrapać się na jego wieżę. Widok może nie jest imponujący, ale warto to zrobić aby przez chwilę poczuć się jak w innym, drewnianym i stareńkim świecie. Na górze znajduje się dzwon wokół którego turyści przywiesili małe dzwoneczki, co jest bardzo urokliwe. Schody przyjemnie trzeszczą, a zapach drewna unoszący się w wieży jest niezapomniany.


Po zejściu najlepiej udać się pod perełkę miejscowości - zamek. Nowy Zamek jest siedzibą muzeum historycznego. Dla Łotyszy to ważne miejsce, gdyć znajduje się tutaj najstarszy łotewski sztandar, w barwach narodowych - trzy pasy bordowy, biały i bordowy. Można go zwiedzać w pakiecie ze Średniowiecznym Zamkiem (który jest znacznie bardziej interesujący) za około 7 euro lub osobno. W tym drugim najciekawszą atrakcją jest również wieża, która zachwyca swoją średnicą. Nie ma żadnego oświetlenia, dlatego przy wejściu dostaje się latarnie! Dodatkową atrakcją jest malowniczy, zamkowy park, w którym można odpocząć i podziwiać kąpiące się kaczki oraz cerkiewkę na wzgórzu.

JAK DOJECHAĆ?

Z Rygi dotrzemy do Cesis bezpośrednim pociągiem (jadącym w kierunku Valgi/Valmiery lub kończącym trasę w Cesis). Jeżdżą cztery razy na dzień. Rozkład jazdy znajdziemy tutaj. Bilety można kupić w kasie lub u konduktora. Wszyscy pracownicy kolei łotewskich mają identyfikatory, na których znajdują się małe flagi oznaczające języki, które znają. Bez problemu powinniśmy więc dogadać się po angielsku lub rosyjsku. Po wyjściu z pociągu nie da się nie trafić, ponieważ Zamek znajduje się w ścisłym centrum i wszystko jest doskonale oznakowane! :)Komentarze

Popularne posty