Tama we Włocławku

Ciekawe, czy przyglądaliście się kiedyś Wiśle na mapie Polski? Zauważyliście jezioro w środkowym  biegu rzeki? Nazywa się "Zbiornik Włocławski", choć niektórzy nazywają je, trochę niepoprawnie, "Jeziorem Włocławskim". To właśnie ten obiekt, znajdujący się na każdej mapie Polski to kolejne miejsce, które warto zobaczyć!

fot. MŁ, 2014

W latach 70. XX wieku planowano powstanie kilku takich zbiorników, co nazwano Kaskadą Dolnej Wisły. Plan nie doszedł jednak do skutku i jedynym obiektem, który powstał w jego ramach jest elektrownia wodna we Włocławku. Dzięki spiętrzeniu wody Wisły powstało wielkie jezioro zaporowe.

Stopień wodny we Włocławku, jest interesujący jeszcze z innego względu. To właśnie tutaj funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, wrzucili do rzeki zmasakrowane ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Z mostu na tamie widoczne jest miejsce męczeńskiej śmierci, a w okolicy powstaje sanktuarium

JAK DOJECHAĆ?

Wycieczkę do Włocławka można połączyć z wyjazdem do opisywanego wcześniej Torunia, Płocka lub Grudziądza. Do samej zapory z dworca we Włocławku dojedziemy autobusem linii 4 lub 8, z którego wysiadamy na przystanku Płocka(Stopień Wodny). Konieczne jest policzenie przystanków, ponieważ tabliczki są słabo oznakowane. 

fot. MŁ, 2014
Z przystanku droga jest prosta, ponieważ wystarczy dojść do dużego ronda (mijając powstające Sanktuarium) i skręcić w lewo na widoczną tamę. Polecam przejść całą długość mostu. Możemy stamtąd podziwiać Wisłę o znacznej szerokości (po prawej stronie). Z punktu widzenia konstrukcyjnego jest to niezwykle ciekawy obiekt**Kazał mi to napisać Współautor:), ale powiedzmy, że się z nim zgadzam!

Komentarze

Popularne posty