Pałac w Gödöllő

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Jeśli planujemy dłużej zabawić w Buda peszcie warto zrobić sobie kilka wycieczek za miasto. Kiedy za nami już Ostrzyhom (węg. Esztergom) oraz Szentendre, możemy wyskoczyć jeszcze do miasteczka o miło brzmiącej nazwie Gödöllő


Największą atrakcją jest Pałac Królewski z Ogrodami. Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety. Jest to największy pałac na Węgrzech. Jest restaurowany etapami         i udostępniony do zwiedzania dla turystów. Za wstęp zapłacimy około 30 złotych (2 500 HUF). Szczegóły dotyczące zwiedzania można znaleźć na tej stronie (w języku angielskim).

fot. MŁ, 2015

W samym miasteczku warto się przejść także po Rynku. Można tam także zobaczyć największy uniwersytet rolniczy w kraju. 

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
Z Budapesztu najłatwiej będzie kolejką podmiejską HEV (dokładnie linia H8). Czeka nas 45-cio minutowa podróż. Pociąg wyrusza ze stacji Örs vezér tere M (koniec jednej z linii metra, łatwo znaleźć). Rozkład jazdy i inne informacje można znaleźć tutaj. Jeśli mamy bilet miejski trzeba kupić bilet od stacji Ilonatelep. Można to zrobić w pociągu, automacie lub kasie. Trzeba uważać na peronach, ponieważ na Węgrzech w niektórych miejscach panuje ruch lewostronny pociągów. 


Komentarze

Popularne posty