Szentendre

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Jeśli planujemy dłużej zabawić w Buda peszcie warto zrobić sobie kilka wycieczek za miasto. Po zwiedzeniu Ostrzyhomia (węg. Esztergom) warto udać się jeszcze na wycieczkę do Szentendrefot. MŁ, 2015
Jest to ciche i spokojne miasteczko malowniczo położone nad Dunajem. Uroku dodają mu kręte i wąskie uliczki, często prowadzące pod górę. 

Jak w każdym miasteczku największą atrakcję turystyczną pod względem architektonicznym stanowią Kościoły. Tak też jest w Szentendre gdzie możemy podziwiać m.in. Cerkiew Zwiastowania, Cerkiew Belgradzką oraz Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Ta pierwsza jest o tyle jeszcze szczególna, że leży na wzgórzu, skąd można podziwiać "wspaniałe dachy Szentendre". 

Jest to także "przystań artystów". Warto więc poświęcić trochę czasu na odwiedzenie wielu małych, lokalnych galeryjek i sklepików.

Dachy Szentendre, fot. MŁ, 2015
"Przystań artystów", fot. MŁ, 2015
JAK DOJECHAĆ?
Z Budapesztu najłatwiej dostać się tutaj kolejką podmiejską HEV (dokładnie linią H5 odjeżdżającą z Batthyány tér). Kursuje co kilka- kilkanaście minut. Na pewno nie będziemy czekać długo. Warto wspomnieć, że bilety do Szentendre można kupić w pociągu, kasie lub automacie. Jeśli mamy bilet miejski to wystarczy kupić bilet na stacje poza miastem (w tym przypadku na odcinek Békásmegyer - Szentendre). 

Kolejka HEV, fot. MŁ, 2015

Komentarze

Popularne posty