Dubrovnik

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy.

W Chorwacji jest bardzo dużo turystycznych miast położonych nad samym Morzem Adriatyckim. Różnią się one znacznie od naszych bałtyckich portów. Poza opisywanym Splitem najczęściej odwiedzany jest Dubrovnik. Nic dziwnego, ponieważ ma na prawdę oryginalny charakter!


fot. MŁ, 2015
Wybrzeże w okolicach Splitu to unikatowy w świecie typ wybrzeża dalmatyńskiego. Oznacza to, że z morza "wyrastają" górskie wyspy, ponieważ w doliny wlała się woda. W Dubrovniku natomiast możemy podziwiać otwarte Morze Adriatyckie, a co za tym idzie - znacznie bardziej wzburzone i "morskie". 

To kolejne miasto o bogatej historii. Pierwotnie Stare Miasto, czyli dziś najbardziej atrakcyjne dla turystów miasto, stanowiło małą wysepkę oddzieloną od stałego lądu bagnistym przesmykiem. Po najeździe Słowian na Bałkany na początku VII wieku na wysepce osiedlili się uchodźcy ze zrujnowanego przez Słowian Epidaurum (dzisiejszy Cavtat), leżącego nieco na południe. Uchodźcy przynieśli ze sobą regularny, rzymski sposób rozplanowania miasta, widoczny do dziś w układzie ulic. Na lądzie stałym naprzeciw wysepki Słowianie założyli osadę Dubrovnik. Mieszkańcy obu osad żyli zgodnie, co pozwoliło w XII wieku je połączyć. Dokonano tego poprzez zasypanie przesmyku, na którego miejscu powstała główna ulica miasta – Stradun. 

fot. MŁ, 2015
Tak połączona osada miała wielu właścicieli - od Bizancjum, przez Wenecję i Austrię aż po dzisiejszą Chorwację. Ciekawe jest to, że od 1992 sytuację miasta komplikuje terytorialne odcięcie go od reszty Chorwacji przez fragment Bośni i Hercegowiny koło Neum. Trzeba więc pamiętać o paszporcie, jeśli planujemy się tam dostać z innych chorwackich miast.

Stare Miasto Dubrownika stanowi unikalny w Europie, zachowany w całości średniowieczny układ urbanistyczny wraz z systemem umocnień obronnych. Jako takie zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Znajdują się tam prawie wszystkie zabytki miasta. Proponuję spokojny spacer uliczkami tej niezwykłej dzielnicy. Dużo będziemy musieli się wspinać po wąskich schodach w górę i w dół wśród białych domków z kolorowymi okiennicami. Spotkamy tam dużo kotów oraz roślin. Pod murami obronnymi stworzono także boisko do piłki nożnej z widokiem na Adriatyk. Co ciekawe mieszkają tam zwyczajni ludzie, którzy zapewne nie zauważają w swoim otoczeniu niczego wyjątkowego!

Jeśli chodzi o konkretne zabytki to jednym z najciekawszych jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gotycki klasztor Klarysek przed którym stoi Wielka Studnia Onofria (woda płynie tam z 16 zamaskowanych figur) oraz Pałac Rektorów, w którym obecnie znajduje się muzeum. Do ciekawostek należą także wszystkie baszty oraz mury obronne, po których można spacerować. Jest także niewielki port dla żaglówek i mniejszych łodzi. 

fot. MŁ, 2015

JAK DOJECHAĆ?
Do Dubrovnika uruchomiono wiele połączeń autobusowych z całej Chorwacji. Droga ze Splitu jest na prawdę malownicza, ponieważ wiedzie cały czas nad Adriatykiem - po jednej stronie mamy wysokie góry, a po drugiej błękitne morze oraz małe miasteczka i białe wieże Kościołów. A z morza wyrastają kolejne góry. Nie do opowiedzenia, do zobaczenia! :)
Osobiście mogę polecić autobusy przewoźnika Autotrans, można kupić bilety przez Internet! Rozkład jazdy i informacje tutaj. 

fot. MŁ, 2015

Komentarze

Popularne posty