Split

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Prawdopodobnie każdy, kto odwiedza opisywany już Zagrzeb, jest w drodze nad Morze Adriatyckie. Jednym z większych miast Chorwacji położonych nad jego brzegiem jest Split. Nie można jednak powiedzieć, że jest to brzydkie, portowe, duże miasto z samymi blokami. Wręcz przeciwnie! 


Pałac Dioklecjana, fot. MŁ, 2015
Historia tego miasta jest bardzo długa. Założone zostało już przez starożytnych Greków, przejęte przez Rzymian, należało do Bizancjum, zburzone przez Słowian, a po przyznaniu go Chorwacji było jeszcze wielokrotnie zajmowane przez Węgrów, Włochów, w końcu wchodzące w skład Jugosławii i ostatecznie od 1991 roku będące drugim największym miastem niepodległej Chorwacji. Nie licząc więc wspaniałego, nadmorskiego położenia nie może zabraknąć w nim zabytków pochodzących z tak odległych epok jak starożytność, co czyni je dodatkowo bardzo atrakcyjnym.

fot. MŁ, 2015
Spacer warto zacząć od niewielkiego portu dla łódek i jachtów położonego przy samym Starym Mieście. Potem najlepiej wkroczyć w gąszcz białych, marmurowych uliczek podziwiając charakterystyczne domki z kolorowymi okiennicami. Dojdziemy nimi z łatwością do głównego zabytku - Pałacu Dioklecjana wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Przetrwał od przełomu III i IV wieku do dzisiejszych czasów w sporej części. W kompleksie pałacowym znajduje się Katedra, która jest przebudowanym (w VIII wieku) mauzoleum cesarskim. Poza tym warto wstępować także do innych Kościołów na Starym Mieście, ponieważ każdy z nich ma swój osobliwy charakter. Na obrzeżach miasta można podziwiać pozostałości akweduktu Dioklecjana, który doprowadzał wodę do Pałacu.

fot. MŁ, 2015
Jeśli znudzi nam się zwiedzanie i chcielibyśmy je połączyć z inną aktywnością koniecznie trzeba się wybrać na "Marjana", czyli na wzgórze w pobliżu centrum pokryte sosnowym lasem. Znajdują się tu liczne plaże, korty tenisowe, trasy biegowo-rowerowe oraz miejski ogród zoologiczny. Ponadto ze szczytu rozciąga się niesamowity widok na miasto i Adriatyk. Na wzgórzu oraz w jego sąsiedztwie powstały liczne kościoły i kaplice. Można tam podziwiać także niesamowitą rzeźbę krasową i oryginalną, śródziemnomorską roślinność (kaktusy, agawy itp.) Co ciekawe park ten służył do celów rekreacyjnych już za czasów cesarza Dioklecjana.

JAK DOJECHAĆ?
Split to jedno z tych miast, do których dojazd sam w sobie jest atrakcją turystyczną i miejscem wartym odwiedzenia. Zdecydowanie polecam trasę kolejową z Zagrzebia. Rozkład jazdy można sprawdzić tutaj. Dlaczego? Najpierw trzeba się przebić przez wysokie Góry Dynarskie. Zimą mogą być pokryte grubą warstwą śniegu, tajemniczo zamglone... Następnie zjeżdżamy w dół, w dolinę i... naszym oczom ukazują się przejechane przed chwilą góry. Pociąg mknie pod górę, w dół, po szalonych zakrętach... To się wspina, to znów zjeżdża. Przed samym Splitem naszym oczom ukazuje się Morze Adriatyckie. Na prawdę niesamowita podróż. 

z pociągu, fot. MŁ, 2015

Komentarze

Popularne posty