Zagrzeb

Kliknij, by zobaczyć inne wpisy

Wielu z nas odwiedza Chorwację. Poza nadmorskim szaleństwem warto złapać trochę ochłody w stolicy położonej w centrum kontynentu. Jakie tajemnice kryje Zagrzeb?

fot. MŁ, 2015

Podobnie jak w Tallinie, najciekawszym i zarazem centralnym punktem miasta jest tzw. Górne Miasto. Plac św. Marka w nim się znajdujący niegdyś pełnił funkcje handlowe, a dziś jest politycznym centrum Chorwacji (swoją siedzibę ma tam Zgromadzenie, Rząd oraz Rada Miasta Zagrzebia). Stojący obok Kościół św. Marka przyciąga uwagę swoim nadzwyczajnym dachem, na którym widnieją historyczne herby miasta oraz kraju. Na Górne Miasto można się dostać zabytkowym funikularem stanowiącym atrakcję turystyczną. Po wjechaniu naszym oczom ukazuje się panorama miasta malowniczo położonego w górskiej dolinie. 

Niezwykły dach Kościoła św. Macieja, MŁ 2015
Innym znanym kościołem Górnego Miasta jest kościół św. Katarzyny, który jest uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji. Obok znajduje się Plac Jezuicki oraz kompleks dawnego klasztoru jezuickiego. Spośród dawnych klasztorów na Górnym Mieście mieścił się również klasztor św. Klary z ozdobnymi fasadami. Namalowane, "fałszywe" okna są prawdopodobnie związane z zamkniętą funkcją tego żeńskiego klasztoru. Dziś w tym budynku mieści się Muzeum Miasta Zagrzebia, jedno z najbogatszych muzeów Chorwacji. (fragment za: wikipedia.org)


fot. MŁ, 2015
Warto odwiedzić pałac Vojkoviciów. Dziś w tym budynku mieści się Muzeum Historyczne Chorwacji. Spośród innych pałaców wyróżniają się Pałac Bana (Banski dvori) i położony obok nich pałac Rauchów (palača Rauch); oba obiekty połączone stanowią dziś siedzibę Rządu Republiki Chorwacji.

Wracając z Górnego Miasta najlepiej przejść przez Kamienną Bramę, która jest jedyną zachowaną bramą miejską. W jej wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej. Można się spokojnie pomodlić, ponieważ przygotowano ławki i klęczniki. Podczas pożaru w 1731 roku spłonęły wszystkie okoliczne budynki, ale obraz pozostał w nienaruszonym stanie. 

Ciekawostek architektonicznych nie brakuje także na dole. Jedną z nich z pewnością jest Katedra. Od wielu lat trwa jej renowacja, ale to nie przeszkadza w zwiedzaniu. Budynek ten stanowi znany symbol miasta. To najwyższa budowla sakralna Chorwacji!fot. MŁ, 2015
W okolicach Katedry wiją się zakręcone uliczki z niskimi domkami pełne oryginalnych wystaw sklepowych. Pomiędzy Górnym Miastem a tą dzielnicą znajduje się Targ pod gołym niebem, jeden z najbardziej znanych. 


Dolne Miasto jest znane ze swojego układu urbanistycznego, który charakteryzuje się prostokątnymi blokami budynków i siatką ulic przecinających się głównie pod kątem prostym. Wśród nich przebiega zielony pas miejskich placów-ogrodów, w kształcie kanciastej litery "U", zwany zieloną podkową. Jest to dzielnica głównie handlowa z licznymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. Warto kupić dla siebie lub bliskich oryginalny chorwacki produkt - KRAWAT! Wybór jest na prawdę duży!

JAK DOJECHAĆ?
Każdy ma swój sposób podróżowania w bardziej odległe od Polski miejsca. Jedni wybiorą samolot (choć połączenia do Zagrzebia nie zachwycają), inni własny samochód. Są również autobusy i pociągi. Tym ostatnim najłatwiej dostać się tu z opisywanego już Budapesztu lub Sarajewa. 


Komentarze

Popularne posty