Buda

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Dziś przeniesiemy się do miasta położonego nad majestatycznym Dunajem. Jego wyjątkowość polega na tym, że podzielone rzeką dwie odrębne części stanowią dziś jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Mowa oczywiście o Budapeszcie. Jest to jednak tak atrakcyjna metropolia, że trzeba zwiedzać ją etapami. Zaczniemy od Budy.


Nazwa Buda stosowana była w czasach Arpadów na określenie osady zbudowanej na miejscu dawnego grodu rzymskiego Aquincum. Dziś można zwiedzać pozostałości rzymskiej osady w Muzeum. Dla wielu z nas będą to pierwsze prawdziwe "rzymskie ruinki" obejrzane w życiu! Wcale nie trzeba tak daleko jechać by natrafić na ślady z czasów Cezara. 

fot. MŁ, 2015
Najważniejszym zabytkiem Budy jest Zamek Królewski. Polecam przejście się po dziedzińcu oraz obejrzenie panoramy widokowej. Na wzgórze zamkowe można wjechać zabytkowym funikularem. Na górze warto wejść również do Kościoła Macieja. Jest to na prawdę niesamowity przykład architektury gotyckiej. W grudniu 1916 roku odbyła się tu ostatnia koronacja królewska na Węgrzech - Karola IV Habsburga. Doskonałym punktem widokowym na Dunaj i Peszt (w szczególności słynny Parlament) jest natomiast Baszta Rybacka zbudowana w stylu neoromańskim.

Baszta Rybacka, fot. MŁ, 2015
fot. MŁ, 2015
Po zejściu z Wzgórza Zamkowego nie możemy liczyć na płaski teren. Czas wdrapać się na Górę Gellerta. To miejsce swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który został tam zamordowany przez pogan. Jego pamięć uczczono również pomnikiem. Na szczycie znajduje się natomiast Pomnik Wolności. Przez długie lata był poświęcony żołnierzom radzieckim. Po roku 1989 usunięto z niego komunstyczne symbole i ma teraz uniwersalne przesłanie - oddaje hołd wszystkim poległym za Węgry. Nieopodal stoi cytadela, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Całe wzgórze to doskonałe miejsce do podziwiania panoramy miasta, odpoczynku i relaksu (znajdują się tam także place zabaw i park). 

JAK DOJECHAĆ?
Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na podróże zagraniczne. Niektórzy wybiorą samochód, inni samolot. Najbardziej oszczędni - autobus. Ja natomiast tradycyjnie już polecę przejazd pociągiem. Z Warszawy i Katowic połączenie do Budapesztu jest bezpośrednie.Można zrobić sobie przystanek w Bratysławie. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

Warto dodać, że w Budapeszcie bezkonkurencyjnie warto przemieszczać się komunikacją miejską. Metro, tramwaj, autobus i kolejka HEV dowiozą nas wszędzie, gdzie tylko zapragniemy. Praktycznie przez cały dzień nie poczekamy na przystanku dłużej niż 5 minut! Szczegółowe informacje o biletach tutaj

Komentarze

Popularne posty