Zamek w Ogrodzieńcu

Jakiś czas temu opisywałam, niezwykle urokliwy zakątek Polski - Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie znalazł się tam jednak jeden z najpiękniejszych i największych zachowanych zamków - Zamek Ogrodzieniec! Tak więc pora nadrobić zaległości i wrócić w krainę skał wapiennych i Szlak Orlich Gniazd!fot. MŁ, 2014
Jest to miejsce, w którym ciągle się coś dzieje, nie zważając na fakt, że są to ruiny. Możemy trafić na rekonstrukcje historyczną, pokaz kabaretów, walk rycerskich... Dla każdego, coś dobrego! Można o tym poczytać na oficjalnej stronie Zamku. 

Sam Zamek zachwyci nas wieloma korytarzami poprowadzonymi od dziedzińca. Chodzimy w górę i w dół po śliskich schodach mogąc poczuć dotyk prawdziwej historii. Cały czas podziwiamy widoki na Jurę Krakowsko-Częstochowską! Najlepszą panoramę zobaczymy z zamkowej wieży, na którą można się wspiąć.

Oprócz Zamku można zwiedzić Gród na Górze Birów, który znajduje się na sąsiednim wzniesieniu. Za bilet normalny na obie atrakcje zapłacimy 13 zł, a ulgowy - 10 zł. W bezpośrednim sąsiedztwie Zamku znajduje się także Park Miniatur.

fot. MŁ, 2014
JAK DOJECHAĆ?
Wycieczkę najlepiej zaplanować na dłużej, ponieważ z Wrocławia jest dosyć daleko. Wyjazd na Jurę z noclegiem w Częstochowie jest dobrą opcją. Z Częstochowy często jeżdżą pociągi w stronę Gliwic. Wysiadamy w Zawierciu, skąd przesiadamy się na przystanku obok ING Banku na autobus/bus jadący do przystanku "Ogrodzieniec Podzamcze". Nie ma obaw - jeździ ich dużo, przynajmniej w sezonie letnim. Na miejscu droga objawi się sama, ponieważ Zamek góruje nad miasteczkiem. 

Komentarze

Popularne posty