Kampinoski Park Narodowy

Jak już wspominałam na stronie na facebooku - po tych wakacjach posty mogą się ukazywać do końca roku! Akurat na długie, listopadowe wieczory, mam dla Was coś specjalnego. Wszystkich fanów lasu, spokoju, ciszy oraz miejsc pamięci zapraszam na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego!


W logo parku znajduje się łoś, co świadczy o tym, że tereny sprzyjają występowaniu tego majestatycznego zwierzęcia. Faktycznie - w Parku odnajdziemy wiele bagien. Ponadto pewną atrakcją będą wydmy porośnięte lasem. 

fot. JT, 2014 
Cmentarz w Palmirach, fot. MŁ, 2014
Przez Park wiedzie wiele szlaków turystycznych, lecz jeśli chcemy połączyć ścieżkę przyrodniczą, ze ścieżką historyczną to najlepiej będzie pójść czarnym szlakiem ze wsi Truskaw do miejscowości Palmiry, w której znajduje się cmentarz rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Pochowanych jest tam przeszło 2,5 tysiąca osób, w tym Marszałek Sejmu Maciej Rataj czy olimpijczyk Janusz Kusociński. Wiele mogił jest bezimiennych. Wokół cmentarza poprowadzona jest ścieżka edukacyjna, która łączy informacje o środowisku przyrodniczym z historią tych ziem. 

Jeżeli mamy więcej czasu to w Parku i jego okolicach odnajdziemy więcej atrakcji, które opisane są na podanej wyżej oficjalnej stronie. Są to m.in. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, pałac i dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i pola bitwy nad Bzurą.

fot. MŁ, 2014
JAK DOJECHAĆ?

Przebywając w Warszawie najlepiej dotrzeć metrem (jadącym co kilka minut) na ostatnią stację - Młociny. Po wyjściu na powierzchnię trafimy na wielki dworzec tramwajowo - autobusowy, gdzie trzeba odnaleźć przystanek autobusowy, z którego odjedziemy autobusem linii 708 (kierunek: Truskaw). Cała, blisko 25 kilometrowa trasa ze stacji metra Centrum, nie zajmie nam więcej niż godzinę!

Wysiadamy na pętli i spacerem udajemy się w dalszą drogę (czarnym szlakiem). Do Palmir mamy około 5 kilometrów drogi przez piękny i cichy las - Puszczę Kampinoską. W Palmirach najlepiej skręcić na ścieżkę edukacyjną, która nieco na około doprowadzi nas na cmentarz. Wrócić możemy niebieskim szlakiem prosto na powrotny przystanek autobusowy. Na cały, spokojny spacer, wraz z przerwami na obserwacje i wizytę w Izbie Pamięci w Palmirach warto zarezerwować 3-4 godziny.

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty