Kielce

O dużych miastach piszę stosunkowo rzadko. Rzadko się także do nich jeździ jako do "miejsc wartych odwiedzenia". W Kielcach są jednak dwa miejsca, dla których warto tą zasadę obalić!


Pałac Biskupów, fot. MŁ, 2014
W samym mieście warto zobaczyć przede wszystkim Katedrę z cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej (patronki miasta). Jest to miejsce ciche, spokojne i wolne od pielgrzymiego zgiełku. Przy Katedrze było dawniej gimnazjum, w którym uczył się Stefan Żeromski! Kielce znają także między innymi Stanisława Staszica i Henryka Sienkiewicza.

Obok Katedry znajduje się "perła Kielc", czyli Pałac Biskupów Krakowskich. Za nim znajduje się Park im. Stanisława Staszica, w którym można złapać chwilę oddechu.

Poza tym warto przejść się deptakiem w stronę dworca po słynnej ulicy Sienkiewicza! Długa i wypełniona sklepami, galeriami i miejscami, gdzie można zjeść. Na drugim jej końcu "siedzi" pomnik Henryka Sienkiewicza. Po drodze możemy odwiedzić kielecki rynek o dziwnym, gdyż nie kwadratowym kształcie.

Widok na Karczówkę z Kadzielni; fot. MŁ, 2014
Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić i które wyróżnia Kielce spośród wszystkich innych miast jest rezerwat geologiczny Kadzielnia. Podobno uwielbiał chodzić tam sam Stefan Żeromski! Skały wapienne otaczają wielką dziurę w ziemi (pozostałość po kamieniołomach), w której powstało Jezioro Szmaragdowe. Możemy obejść ją całą, a nawet zejść na dół. Jednym z punktów widokowych jest górka, na której umieszczono Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne. Ponadto w Kadzielni znajduje się amfiteatr, w którym co roku odbywa się Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej (lipiec).

fot. MŁ, 2014
Drugim niezwykłym miejscem Kielc jest położone na wzgórzu sanktuarium - Karczówka. Gdy wdrapiemy się na górę podziwiamy panoramę Gór Świętokrzyskich. Co prawda w otoczeniu kieleckich bloków, ale to one czynią to miejsce jeszcze nie zwyklejszym- cichym, spokojnym i wolnym. 

JAK DOJECHAĆ?
Kielce mogą stać się miejscem wypadów na dalsze wycieczki. Można tu dojechać bezpośrednim pociągiem z Wrocławia. 
Do Karczówki z centrum dojedziemy autobusem wysiadając na przystanku Karczówkowska II lub Podklasztorna. Rozkład znajdziemy tutaj. Klasztor jest widoczny, wystarczy więc iść w jego stronę. Podejście nie będzie zbyt męczące.
Do Kadzielni również dojechać można autobusem, wysiadając na przystanku Kadzielnia. 
Należy zwrócić uwagę na to, że w Kielcach autobusy jeżdżą zazwyczaj raz na godzinę - warto więc sprawdzić dokładnie rozkład przed podróżą. 

Komentarze

Popularne posty