Łysogóry

Tym razem coś dla fanów dłuższych pieszych, górskich wędrówek. Spokojnie - nie zabiorę Was w Tatry, ani nawet Beskidy! Niedoceniane przez wielu Góry Świętokrzyskie wraz z najwyższym pasmem - Łysogórami, bez problemu zaspokajają mój głód górskich widoków i  przygód! Nie są wysokie, skutkiem czego mniej się męczymy, a jest to miejsce niesamowicie ciekawe.  Podczas wyprawy stwierdziłam, że Góry Świętokrzyskie są 4x "NAJ". Są najstarsze w Polsce (wypiętrzyły się w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu), są najniższe w Polsce (najwyższy szczyt, Łysica ma 612 metrów n.p.m.), skutkiem czego najfajniejsze, ponieważ człowiek się najmniej męczy!


fot. JT, 2014
Aby przejść całe najwyższe pasmo najniższych i najstarszych gór naszej ojczyzny (ok. 21 kilometrów drogi) - polecam zacząć wyprawę w Świętej Katarzynie! Dojechać tam można busem z wspomnianych już Kielc. Tam wyruszamy czerwonym szlakiem na Łysicę (612 metrów n.p.m.). Po drodze napotykamy źródło św. Franciszka z krystalicznie czystą wodą oraz kapliczkę. Według PTTK zajście na szczyt zajmie nam godzinę, ale spokojnie można ten czas skrócić. Na górze powitają nas gołoborza, będące najciekawszą atrakcją tych terenów. Musimy pamiętać, że znajdujemy się w Świętokrzyskim Parku Narodowym - nie wolno nam więc zbaczać z wyznaczonych szlaków! Na szczycie oprócz kamieni znajduje się niewielki punkt widokowy i krzyż. 

Wyruszamy dalej nie zrażając się drogowskazem "Łysa Góra 6,5 h". Czas jest znacznie zawyżony. Ale nawet jeśli ktoś chciałby dotrzeć tam w 6,5 godziny - nie będzie to trasa wymagająca, a jedynie długa. Spokojna, całodniowa, przyjemna wycieczka.

Chałupa z XIX wieku; fot. MŁ, 2014
Czerwony szlak prowadzi nas dalej po szczytach górskich do Przełęczy św. Mikołaja. Tam też znajduje się piękne miejsce odpoczynkowe przy kapliczce z drewnianą figurką tegoż świętego. Teraz zejście w dół. Malownicze strumyki, las. Wydostajemy się pod "chałupę z XIX wieku" (tak podpisana jest na mapie, nic więcej o niej nie wiem) we wsi Kakonin. Tam też znajduje się restauracja, w której możemy zrobić dłuższy postój!

fot. MŁ, 2014
Najmniej przyjemny fragment szlaku to asfalt. Czeka nas około kilometr drogi co chwile schodząc w dół i wdrapując się pod kolejną górkę. Szybko jednak męczarnia kończy się i wchodzimy w las. Teraz długo po płaskim terenie podążamy u podnóża najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich. Nazwałam ten odcinek "krainą stu mostków", ponieważ prawie co krok przekraczamy jakieś ciurkadełko.

Gołoborza; fot. MŁ, 2014
Gdy wydostaniemy się do wsi Huta Szklana, gdzie znajduje się rekonstrukcja średniowiecznej osady oraz parking - czeka nas ostatnie podejście! Można wybrać jedną z dwóch opcji: podejście ścieżką edukacyjną dla pieszych lub "drogą publiczną", czyli asfaltem. Jeśli ktoś opadnie z sił chętnie pomoże mu jeżdżąca tam kolejka, bryczki lub taksówkarze! To podejście na Łysą Górę (594,3 m n.p.m.)! Dawniej myślano, że to jest najwyższy punkt. Tam też napotykamy gołoborza. Nieco większe i bardziej widokowe niż te na Łysicy. Znajduje się tam galeria widokowa, z której podziwiać możemy piękną panoramę.

fot. JT, 2014
Gdy miniemy dość odstraszającą wierzę telewizyjną naszym oczom ukaże się najstarsze sanktuarium w Polsce- Święty Krzyż! Znajdują się tam relikwie krzyża, na którym zmarł Pan Jezus. Podarowane zostały przez królewicza z Węgier- Emeryka. Ten sam pielgrzym Emeryk stoi u podnóża góry. Według legendy porusza się co roku o jedno ziarnko piasku. Kiedy dojdzie na szczyt-będzie koniec świata. Ale można spać spokojnie, bo jeszcze długa przed nim droga! :)

Ze Świętego Krzyża schodzimy niebieskim szlakiem napotykając na nim oryginalnie wykonaną drogę krzyżową - figury są drewniane i wyglądają nieco jak te z opowiadań o Liczyrzepie Duchu Gór! W miejscowości Nowa Słupia możemy złapać busa powrotnego do Kielc. Jeżdżą dosyć często. 


za: maps.google.pl
Dowodem, że Świętokrzyski Park Narodowy jest niezmienny od wielu lat, a także potwierdzeniem, że to wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić jest filmik, z lat 60. XX wieku. Nic się nie zmieniło, tylko turystów jakby mniej! Czas to zmienić!Komentarze

Popularne posty