Rezerwat Głazy Krasnoludków

Tym razem coś dla pasjonatów nieco bardziej górskich wędrówek. Właśnie rozpoczyna się kalendarzowe lato, a umiarkowana pogoda sprzyja chodzeniu. Zapraszam Was więc do tajemniczego miejsca w sercu Gór Kamiennych rezerwatu Głazy Krasnoludków. Miejsce to znajduje się w sieci obszarów ochronnych Natura 2000. 


fot. Magdalena Łukowiak, 2014
"Głazy Krasnoludków" to skały stojące niemal na szczycie góry, które podziwia się dobrze zarówno z góry, jak i z dołu. Warto przyjrzeć się im z bliska, ponieważ robią niezłe wrażenie. Żółty szlak poprowadzi nas pod nimi, obok nich oraz po krótkiej wspinaczce, także na szczycie. 
Widoki ze szczytu; fot. JT, 2014
Będąc na górze warto podejść kilkadziesiąt metrów przez las i zobaczyć piękną panoramą na klasztor w Krzeszowie. Odkryje się przed nami jeszcze jedna geologiczna tajemnica - Głazy Krasnoludków tylko z jednej strony są pionową, skalną ścianą, z drugiej, powoli opadają w kierunku Kotliny Kamiennogórskiej i wspomnianego już Krzeszowa. 
Należy pamiętać, że znajdując się w ścisłym rezerwacie trzeba przestrzegać określone normy - m.in. nie wolno zbaczać z wyznaczonych szlaków. 


JAK DOJECHAĆ?

Do Głazów Krasnoludków najlepiej dostać się bezpośrednim pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Lubawki, który jeździ w weekendy i święta od początku maja do końca sierpnia. Z dworca głównego we Wrocławiu wybieramy połączenie do Trutnowa Głównego (Trutnov hlavní nádraží) i jedziemy do stacji Lubawka (około 2,5 godziny). Tak można było się dostać do tego miasta w 2014 roku. Czasem konieczna jest przesiadka w Sędzisławiu. Zazwyczaj pociągi są skomunikowane.  

Z Lubawki przemieszczamy się, najlepiej rowerem (ale pieszo też da radę) przez Chełmsko Śląskie, gdzie znajdziemy odpowiednie drogowskazy. Czeka nas około 11 kilometrów drogi po górzystym terenie. Wycieczkę można połączyć z opisywaną już Świętą Górą w Lubawce, obejrzeniem Domków Tkaczy, W drodze powrotnej, można wstąpić na chwile zadumy w Sanktuarium w Krzeszowie, by na końcu zjechać do Kamiennej Góry, gdzie znajduje się stacja kolejowa, skąd wraca pociąg do Wrocławia.

Komentarze

Popularne posty