Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Ciekawe ilu z Was wie, że tereny Dolnego Śląska słynęły z tkactwa? Szczególnie ziemia kamiennogórska przodowała w produkcji tkanian. W jednym z interesujących miast - Chemłsku Śląskim - pozostałością po dawnej świetności tej gałęzi przemysłu jest ulica, na której stoją drewniane Domki Tkaczy.


fot. MŁ, 2014
Mówi się na nie również "Dwunastu Apostołów". Pochodzą z 1707 roku. Są drewniane i stwarzają niesamowite wrażenie przeniesienia w czasie. Czasem tylko to złudzenie zmąci przejeźdżający samochód czy rowerzysta. W jednym z domków zorganizowana jest Izba Tkactwa. Prowadzące ją  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego zebrało tutaj różne przedmioty związane z wykonywaniem pracy tkacza.

Do miasteczka najlepiej przyjechać w sierpniu, kiedy organizowany jest Jarmark Tkaczy Śląskich. Organizowany jest wtedy, między innymi pokaz mody lnianej!

fot. MŁ, 2014
fot. MŁ, 2014

za: maps.google.pl
JAK DOJECHAĆ? 


Do Chełmska Śląskiego najlepiej dostać się bezpośrednim pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Lubawki, który jeździ w weekendy i święta od początku maja do końca sierpnia. Z dworca głównego we Wrocławiu wybieramy połączenie do Trutnowa Głównego (Trutnov hlavní nádraží) i jedziemy do stacji Lubawka (około 2,5 godziny). Tak można było się dostać do tego miasta w 2014 roku. Czasem konieczna jest przesiadka w Sędzisławiu. Zazwyczaj pociągi są skomunikowane.


Z Lubawki najlepiej przemieścić się rowerem kierując się na Chełmsko Śląskie (są drogowskazy). W samym Chełmsku również znajdują się czytelne drogowskazy. To około 8 kilometrów w jedną stronę. Wycieczkę można połączyć z opisywanym wcześniej rezerwatem oraz Świętą Górą

Komentarze

Popularne posty