Upadek Detroit

Detroit to swego czasu jedno z największych miast Stanów Zjednoczonych. Główny ośrodek produkcyjny amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Chcą zaobserwować to miasto w czasach świetnosci można obejrzeć poniższe filmy:

Jako mieszkańcy europejskiego kraju jesteśmy przyzwyczajeni, że miasta nawarstwiają się przez wieki, przeżywają okresy stabilnego rozwoju, czasami boomu gospodarczego, czasami stagnacji, czasem są bombardowane lub równane z ziemią, jednak zawsze podnoszą się z gruzów lub gospodarczych zapaści, bo nie są tylko miejscem, w którym załatwia się ekonomiczne interesy. Inaczej jest w Stanach, gdzie o kształcie miast decyduje prawie wyłącznie ekonomia. Niższe budynki wyburza się pod wyższe, jeśli jest taka potrzeba; starsze pod nowsze, o ile są tańsze w eksploatacji; jeśli miejsce przestaje być atrakcyjne, budynek opuszcza się lub wyburza. Trochę inaczej wygląda to w starych amerykańskich miastach, jak Nowy Jork, który żyje szczególnie europejsko, chociaż i tam wiele malowniczych wieżowców poszło pod kilof wyłącznie dlatego, że taniej było zbudować nowe szklano-metalowe pudełko w stylu międzynarodowym, niż dbać o eklektyczne dekoracje i ogrzewać stary wieżowiec. Całość artykułu tutaj.

Na zdjęciach Yvesa Marchand’a i Romaina Meffre’a opuszczone wieżowce, publiczne gmachy i hale fabryczne w Detroit przywodzą na myśl egipskie piramidy lub rzymskie Colosseum. Dwaj francuscy fotograficy uwiecznili pomniki dawnej świetności wspaniałego imperium, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się być wieczne. Całość artykułu tutaj.

Komentarze

Popularne posty