Javornik

Czechy - południowi sąsiedzi Polski - bywają niedocenianym krajem. Często omijamy wspaniałe atrakcje turystyczne w drodze do najbardziej obleganych kurortów nad Morzem Adriatyckim, czy we Włoszech. Chciałabym zatem zaprosić Was dziś na wycieczkę w czeskie góry, do niewielkiego miasteczka - Javornika.


Javornik historycznie położony jest na Dolnym Śląsku. Nad miastem góruje zamek - Jansky Vrch, wybudowany przez piastowskiego księcia Bolka I porozumieniu z biskupem wrocławskim Janem Romką dla strzeżenia Śląska przed czeskim królem Wacławem I. Jest on  największą atrakcją turystyczną. Przez długie lata służył jako letnia rezydencja biskupów wrocławskich. Dziś, pozostawiony w praktycznie nienaruszonym stanie z XIX wieku, służy jako muzeum. Wchodząc do środka można zatem przenieść się w czasie! 
 
fot. MŁ, 2015

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem czterema różnymi trasami w wielu językach, w tym po polsku. Najdroższa z możliwych opcji kosztuje 140 koron czeskich. Wszystkie potrzebne informacje można sprawdzić na stronie zamku.

Poza zamkiem w miasteczku można zobaczyć Ratusz w stylu nowoczesnego manieryzmu oraz barokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej. Panorama miasteczka ładnie zresztą prezentuje się z zamkowego wzgórza.

fot. MŁ, 2015


JAK DOJECHAĆ?
Sprawa nie jest prosta i najłatwiej chyba, niestety, wziąć samochód. Javornik znajduje się bardzo blisko Paczkowa, które również warto odwiedzić.

Można też, będąc w Lądku Zdroju i mając ze sobą rower, wspiąć się na Przełęcz Lądecką, a stamtąd zjechać w dół nie pedałując do samego Javornika (zdecydowanie polecam). Przy okazji podziwiamy piękne okolice.

Do Javornika jeżdżą również pociągi po czeskiej stronie, z opisywanego już Jesenika, do którego z kolei można się dostać pociągiem z Polski z przesiadką w Lichkovie.

fot. MŁ, 2015

 

Komentarze

Popularne posty