Gołuchów

 Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy! 

Słysząc hasło "województwo wielkopolskie" nasze myśli najczęściej wędrują w stronę Poznania. Chciałabym pokazać dziś, że w Wielkopolsce można odnaleźć wiele innych, równie ciekawych i mniej znanych miejsc. Po opisywanym wcześniej Kaliszu, który należy do najstarszych miejscowości w Polsce, warto odwiedzić Gołuchów

 

fot. MŁ, 2015

Ta niepozorna wieś kryje w sobie naprawdę wiele atrakcji. Pierwszą z nich jest renesansowy zamek położony w rozległym parku. Został on wzniesiony dla Rafała Leszczyńskiego - kolejno wojewody, starosty, marszałka Sejmu. Po sprzedaży zamek przechodził przez ręce wielu właścicieli i stopniowo popadał w ruinę. W końcu trafił do Izabeli Działyńskiej, córki księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, która postanowiła uratować posiadłość. 
 
fot. MŁ, 2015
Była to wielbicielka kominków, zatem sprowadzono z Włoch, Francji i Hiszpanii oraz reprodukowano na miejscu marmurowe kominki, obramowania okien i mozaiki. Zamek, nie tracąc nic ze swych oryginalnych, renesansowych cech, nabrał charakteru romantycznego. W przebudowanym zamku Izabela umieściła także swoją kolekcję dzieł sztuki. W czasie II wojny światowej zamek został częściowo obrabowany i zdewastowany, ale tuż po niej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dzięki temu można dziś zwiedzać jego wnętrze, w którym znajdziemy między innymi część zbioru starożytnych waz greckich pozyskanych przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu (tzw. wazy gołuchowskie), portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i wiele innych dzieł sztuki. Wszelkie informacje o zwiedzaniu znajdziemy pod tym adresem

fot. MŁ, 2015

Dowodem na dendrologiczne pasje Działyńskich jest duży ogród w stylu angielskim otaczający zamek. Można tam znaleźć wiele okazów egzotycznych i interesujących drzew, a najokazalszym drzewem jest rodzimy dla polskiej flory dąb szypułkowy, zwany „Janem” o wyjątkowym, osobliwym pokroju oraz obwodzie 540 centymetrów i wysokości 25 metrów. W parku znajduje się także mauzoleum - kaplica grobowa, w którym spoczywa Izabela Działyńska. 


W sąsiedztwie zamku powstał Ośrodek Kultury Leśnej z jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa. Na parkowych ścieżkach wytyczono także ścieżki edukacyjne, dzięki którym można się dużo dowiedzieć o ekosystemie leśnym, florze i faunie. Na jednym z przystanków spotkać można oryginalne, leśne organy, które prezentuję w powyższym filmiku :) Ścieżki te prowadzą do pokazowej zagrody zwierząt, w której żyją żubry, koniki polskie, daniele oraz dziki. 


Na południe od wsi położone jest Jezioro Gołuchowskie, nad którym urządzono kąpielisko, kemping i ośrodek sportów wodnych. 


JAK DOJECHAĆ?
Do Gołuchowa jeździ autobus linii A relacji Kalisz - Pleszew. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj. Z przystanku do zamku trafimy bez problemu dzięki licznym drogowskazom. Do Kalisza lub Pleszewa można dojechać pociągiem. Przy długim, letnim dniu można spokojnie zobaczyć wszystkie trzy miejsca jednego dnia bez żadnego pośpiechu. 

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ INNE WPISY! :)

 

Komentarze

Popularne posty