Denali czy Mc Kinley?

Właśnie dzisiaj, na stronach internetowych, w telewizji czy radio, można było usłyszeć, że prezydent Barack Obama zdecydował o zmianie nazwy najwyższego szczytu Stanów Zjednoczonych. Wszystko działo się podczas wizyty amerykańskiego przywódcy na Alasce. To właśnie tutaj znajduje się szczyt Mc Kinley, czy jak kto woli Denali.

za: pl.wikipedia.org
Nazwa Mac Kinley została nadana w 1896 roku, na cześć kandydata w wyborach prezydenckich. Na szczęście Williama McKinleya wybrano na prezydenta USA, bo mogło się okazać, że jak wiele innych decyzji, służących uhonorowaniu polityków, była przedwczesna lub nietrafiona. Władze stanu Alaska zdecydowała o zmianie nazwy szczytu już w latach 70. XX wieku. Od tego momentu rozgorzała dyskusja o celowości przywrócenia pierwotnej, nazwy Denali (Wysoki Szczyt), używanej przez Indian z plemienia Atabasków.  

Wydawało by się, że decyzja prezydenta Obamy kończy spór i dyskusję na temat nazwy szczytu Mc Kinley - Denali. Warto jednak podkreślić, że nas Polaków nie obowiązują decyzje rządu amerykańskiego. U nas w kraju sprawę nazewnictwa geograficznego reguluje Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych, działająca przy Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.  Musimy poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie. 

Komentarze

Popularne posty