Skalne Miasto

Czechy - południowi sąsiedzi Polski - bywają niedocenianym krajem. Często omijamy wspaniałe atrakcje turystyczne w drodze do najbardziej obleganych kurortów nad Morzem Adriatyckim, czy we Włoszech. Chciałabym zatem zaprosić Was dziś na wycieczkę w czeskie góry, do pięknego miejsca - Skalnego Miasta

fot. MŁ, 2015

Najbardziej znane Skalne Miasto to inaczej Adrszpaskie Skały. To tam jednolita płyta piaskowca została podzielona licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Dzięki temu powstał tam zawiły labirynt, z którego na szczęście łatwo da się wyjść dzięki precyzyjnym oznaczeniom :) Całość porośnięta jest lasem. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuja tworząc dwa wodospady. Po jednym z nich można pływać łódką! 

Może nam się wydawać, że "to nie dla mnie, trzeba chodzić pod górę, nie dam rady". Adrszpackie skały są jednym z tych miejsc, w których w górach jesteśmy, ale tego nie poczujemy. Można swobodnie spacerować po labiryncie skalnym nie odczuwając zmęczenia. 

Wiele skał w rezerwacie posiada własne, oryginalne nazwy (np. Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna).

Jednak każdemu, kto lubi wędrówki po górach i nie straszne są mu podejścia (niezbyt duże, ale jednak są), kto nie przepada za tłumami turystów polecę... Skalne Miasto w Cieplicach, które znajduje się tuż obok! Co prawda w Cieplicach możemy liczyć raczej tylko na oryginalne skały (bez labiryntu), ale za to leśna przyroda jest tam bardziej widoczna. Najbardziej wytrwałym polecam natomiast wizytę w obu skalnych miastach jednego dnia :) .

fot. MŁ, 2015

JAK DOJECHAĆ?
Od początku maja do końca września z Wrocławia do Skalnego Miasta jest łatwy dojazd pociągiem Kolei Dolnośląskich (skomunikowana przesiadka w Sędzisławiu, pociąg do Trutnova). Gdy już znajdujemy się w Czechach najlepiej wsiąść w pociąg (vlaczek osoblaczek) jadący z Trutnova do Cieplic nad Metują i wysiąść w Adrspachu (jeśli zależy nam na zobaczeniu labiryntu) lub Cieplicach (jeśli chcemy zobaczyć drugie skalne miasto). Cała podróż zajmie do 3,5 godziny i wiedzie na prawdę ładnymi i spokojnymi trasami przez góry i doliny.

Jeśli jedziemy w weekend to warto rozpatrzyć ofertę "Bilet turystyczny + Czechy", umożliwiająca podróżowanie: po Polsce: pociągami REGIO uruchamianymi przez Przewozy Regionalne, a także pociągami osobowymi uruchamianymi przez Koleje Dolnośląskie i Arriva RP. W ramach biletu możemy też jeździć po przygranicznych trasach naszego południowego sąsiada, gdzie kursują pociągi Českych Drah  i GW Train Regio a.s. Oferta jest stosowana zawsze od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do godziny 6:00. Cena biletu wynosi 55 zł. 

 
fot. MŁ, 2015

Komentarze

Popularne posty