Jesenik i Pomnik Prysznica

Tym razem zabiorę Was za granicę! Ale nie przejmujcie się, droga wciąż nie jest zbyt długa i doskonale nadaje się na rodzinny, weekendowy wypad. Mam na myśli miasto Jesenik znajdujące się w Czechach. 

Ciekawe, czy mówi Wam coś słowo "prysznic". Stawiam, że przynajmniej powinno. W Jeseniku znajduje się znane sanatorium pana Preissnitza - Prysznica - czyli człowieka, który wymyślił to powszechnie używane dziś urządzenie! Jeśli nie mamy ochoty na zdrowotne kąpiele, zachęcam do odwiedzenia malowniczo położonego parku, w którym znajduje się pomnik- fontanna tego pana. Sam Jesenik położony jest w Sudetach, więc jest to dobra baza wypadowa w czeskie góry. 

JAK DOJECHAĆ?
fot. Magdalena Łukowiak, 2013
fot. Magdalena Łukowiak, 2013
Rozpoczynając wycieczkę na Dworcu Głównym we Wrocławiu wsiadamy w pociąg jadący do Lichkova. W Lichkovie przesiadamy się na "vlak" jadący do Hanuszowic i Kralików (jeździ tylko w weekendy i święta, ważne aby wsiąść do odpowiedniego wagonu, ponieważ są rozłączane). W Hanuszowicach znajdujemy pociąg jadący z Ołomuńca do Jesenika. Bez obaw - w Czechach pociągi jeżdżą w miarę często (rozkład dostępny tutaj), chociaż pomimo górzystych terenów dość powoli. Ale mijane krajobrazy potrafią zapierać dech w piersiach! Przesiadki nie są jednak uciążliwe, ponieważ na dworcach zazwyczaj można czegoś się napić/zjeść/po prostu usiąść, a "vlaki" są często ze sobą skomunikowane. 

Polecam zakup biletu weekendowego w taryfie "Turystyczny+Czechy" za 55zł, ponieważ uprawnia on do przejazdów pociągami REGIO w Polsce oraz pociągami w odpowiedniej strefie w Czechach - jest to bardzo opłacalne jeśli chcemy pojechać w kilka miejsc jednego dnia!

fot. Magdalena Łukowiak, 2013
W samym Jeseniku ze stacji kierujemy się na zachód. Musimy dojść do ruchliwej ulicy Smetanowej, przejść przez rzeczkę i jesteśmy w parku. Przejdziemy około dwóch kilometrów.


W okolicy jest bardzo wiele innych, ciekawych miejscowości, a także górskich tras. Wyczekujcie więc opisów kolejnych atrakcji!

za : maps. google.pl


Komentarze

Popularne posty