Chińska Atlantyda

Specjalnie zalana 50 lat temu, "odkryta" w 2001 roku. Podwodne miasto Shicheng nazywane jest często "Atlantydą Wschodu". Sama nazwa w języku mandaryńskim oznacza Miasto Lwa.


Budynki datuje się na dynastie Ming i Qing, które rządziły od 1368 do 1912 roku. Miasto jest doskonale zachowane. Znajduje się 40 m pod wodą tzw. Jeziora Tysiąca Wysp i jest oddalone 400 km na południe od Szanghaju.

W przeciwieństwie do mitycznej Atlantydy, Shicheng zostało specjalnie zalane wodą w 1959 roku. Chodziło o zrobienie miejsca dla zapory dla rzeki Xin’an i pobliskiej stacji wodnej. Prawie 300 tys. osób musiało opuścić swoje domy. Część z rodzin żyła tam od wieków.

Miasto "odkryto" w 2001 roku, kiedy chiński rząd zorganizował wyprawę, by zobaczyć jak po latach wygląda "stracone" miasto. Zainteresowanie "Atlantydą Wschodu" wzrosło w 2011 roku, gdy chiński National Geography opublikował zdjęcia.

Wyprawy podwodne wykazały, że miasto miało pięć bram wjazdowych i 265 mniejszych bram na szerokich ulicach, które zostały zaopatrzone m.in. w wizerunki smoków, lwów i napisy.Zaawansowani nurkowie mogą zbliżyć się do ruin, dzięki dwóm firmom "Big Blue" i "Zi Ao Diving Club", które prowadzą regularne podwodne wyprawy od kwietnia do listopada.

(informacja za: Małgorzata Gajos /bbc.com)

Komentarze

Popularne posty