Święta Wielkanocne to najważniejsze, chrześcijańskie święta. Warto się więc do nich dobrze przygotować. W Wielkim Poście można odwiedzić opisywaną już Sośnicę oraz Grób Pański w Zgorzelcu. Jest jednak jedno takie miejsce, w którym można przeżyć całą historię Jezusa wraz z Nim. Na Kalwarii Zebrzydowskiej co roku organizowane jest Misterium Męki Pańskiej.
|
fot. MŁ, 2015 |
Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziemy każdego roku na podanej wyżej stronie. Począwszy od Niedzieli Palmowej, kiedy to Jezus wjeżdża na osiołku do Jerozolimy, przez Wielki Czwartek, kiedy oglądamy Ostatnią Wieczerzę i wyruszamy z Nim w drogę krzyżową aż do Wielkiego Piątku i samego ukrzyżowania. Sceny te odgrywane są realistycznie i profesjonalnie, a widz może się poczuć jakby na prawdę uczestniczył w tych wydarzeniach 2 tysiące lat temu.
Jeśli pragniemy jednak ciszy i spokoju podczas modlitwy, trzeba koniecznie odwiedzić Sanktuarium oraz kaplicę z obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jak z każdym cudownym obrazem, wiąże się z nim pewna historia. Według legendy, Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. O zdarzeniu został powiadomiony biskup krakowski. Poproszono właściciela, by podarował obraz kościołowi w Marcyporębie. Tradycja głosi, że Stanisław Paszkowski wyruszył z obrazem do Marcyporęby, jednak w czasie podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w zupełnie inną stronę, niż zamierzał. Wędrując, dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego. Zrozumiał wtedy, że wolą Bożą jest, aby wizerunek płaczącej Matki Bożej spoczął właśnie w tym miejscu.
|
fot. MŁ, 2015 |
|
fot. MŁ, 2015 |
Cały kompleks Kalwarii Zebrzydowskiej to jednak nie tylko Klasztor i Kościół. Kalwaria została wpisana na listę UNESCO. Dlaczego? Wokół znajdują się 42 kapliczki i Kościoły! Są to tzw. Dróżki Kalwaryjskie. Dlatego miejsce to nazywane jest Polską Jerozolimą. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). Obiekty znajdujące się na Dróżkach wybudowane są na wzór tych jerozolimskich, a nazwy poszczególnych miejsc odpowiadają nazwom z Ziemi Świętej (Golgota, Syjon, Góra Oliwna itp.).
|
fot. MŁ, 2015 |
JAK DOJECHAĆ?
Najbliższe większe miasto to Kraków. Stamtąd można pojechać autobusem lub pociągiem w kierunku Bielsko-Białej lub Zakopanego. Jeśli wysiądziemy na stacji "Kalwaria Zebrzydowska" trafimy bez problemu, ponieważ droga do Klasztoru jest wyraźnie oznaczona. Czeka nas około 2-kilometrowa droga. Poniżej zamieszczam mapkę, która może ułatwić trafienie.
|
za: maps.google.pl |
Komentarze
Prześlij komentarz