Święty Grób w Zgorzelcu

Dziś Wielki Piątek. Jutro, w Wielką Sobotę, wielu z nas zaciekawi wystrój Bożego Grobu w swoim Kościele. Być może odwiedzicie także inne świątynie. Ja także zabiorę Was w podróż do Świętego Grobu. Droga nie będzie jednak aż tak daleka, jakby mogło się wydawać. W niemieckiej części Zgorzelca znajduje się ... wierna kopia grobu Chrystusa z Jerozolimy! 

fot. Magdalena Łukowiak, 2014
Miejscowa Kalwaria powstała na przełomie XV i XVI wieku. Składa się z trzech kaplic: św. Krzyża, Grobu Świętego oraz kaplicy namaszczenia (w której można zobaczyć rzeźbę Marii pochylonej nad ciałem Jezusa) oraz drogi krzyżowej. W ulotkach z opisem tego miejsca możemy znaleźć informację, że Grób ten jest "bardziej oryginalny od Grobu w Jerozolimie", ponieważ tamten został przebudowany. Za wstęp zapłacimy 2,50 euro. W cenę wejścia wliczone jest także otrzymanie materiałów informacyjnych wypełnionych planami i zdjęciami, po polsku lub po niemiecku. Od kwietnia do września w dni powszednie zwiedzać można od 10:00 do 18:00, w niedziele i święta od 11:00 do 18:00. W marcu i październiku do godziny 17:00, w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu do 16:00. 


JAK DOJECHAĆ? 
za : google.maps.pl
Wycieczkę najlepiej rozpocząć na Dworcu Głównym we Wrocławiu wsiadając w pociąg jadący do Drezna. Wysiadamy po niemieckiej stronie na Goerlitz Hauptbahnhof - (Zgorzelec Główny). Pod dworcem wsiadamy w tramwaj linii 2 lub 3. Wysiadamy na przystanku "Heiliges Grab" i jesteśmy na miejscu. Jest to na tyle blisko, że spokojnie można wybrać się też pieszo. Idziemy przez pieczołowicie odrestaurowane  śródmieścia miasta.

Święty Grób może być jednym z celów podczas dłuższej wycieczki. Polecam wtedy kupić bilet całodzienny Euro Nysa, który uprawnia nas do jazdy wybranymi środkami lokomocji na terenie Polski i Czech w obrębie tego euroregionu i wszystkimi pociągami, autobusami i komunikacją miejską na terenie saksońskich powiatów Zgorzelec i Budziszyn.
Głaz mający zasłaniać Grób wydał mi się mało oryginalny; 2014

Komentarze

Popularne posty