Budziszyn

Tym razem chciałabym zabrać Was w podróż do regionu, którego język jest najbardziej zbliżony do polskiego! Dowodem na to jest np. napis "Nemsko-serbskie ludowe dźiwadło" widniejący na budynku teatru! Dźiwadło brzmi zupełnie znajomo, prawda? Ten region to Łużyce zamieszkiwane m.in. przez Serbołużyczan. A dokładniej - Budziszyn, dziś Bautzen na terenie Niemiec.


fot. MŁ, 2014
Powszechnie znany w Polsce dzięki zawartemu tam pokojowi w 1018 roku pomiędzy Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II kończącemu jedną z wojen o Łużyce i Czechy, przeszedł przez bardzo wiele rąk. Do dziś jednak, dzięki dwujęzycznemu napisowi "Bautzen Hauptbahnhof / Dwornisco Budysin" już przy pierwszej styczności z miastem, możemy zauważyć i poczuć jego wielokulturowość. 

Ruiny kościoła św. Mikołaja; 2014
Do najciekawszych zabytków należy Twierdza Ortenburg, na terenie której znajduje się Muzeum Sorabistyczne, zajmujące się kulturą, historią i literaturą Serbołużyczan. Ponadto, niedaleko Rynku z Ratuszem (po gruntownej przebudowie, ze słynnym zegarem słonecznym na wieży) znajduje się Katedra św. Piotra, która od 1524 roku służy zarówno protestantom, jak i katolikom (wnętrze podzielone jest na dwie części)! Kościół ten jest zbudowany w taki sposób, że na dachu widzimy wyraźne zakrzywienie! Do najbardziej tajemniczych miejsc należą jednak ruiny kościoła św. Mikołaja z 1440 roku, w których aktualnie znajduje się cmentarz znanych Łużyczan. 

Krzywa Katedra; fot. MŁ, 2014
JAK DOJECHAĆ?

za : maps.google.pl
Wyjazd można połączyć ze zwiedzaniem niemieckiej części Zgorzelca (np. opisywany wcześniej Grób Święty). Do niedawna można było tutaj się dostać bezpośrednim pociągiem z Wrocławia do Drezna. Od marca 2015 podróż na tereny Saksonii jest mocno utrudniona. Zlikwidowane zostały połączenie bezpośrednie. teraz osoby nie mające własnego środka transportu muszą liczyć się z przesiadką w Węglińcu, następnie 40 minutowym marszem z dworca Zgorzelec Miasto na główny dworzec w niemieckiej części miasta. Na pocieszenie zostaje fakt, że pociągi do Budziszyna odjeżdżają regularnie co godzinę! Przed odjazdem, np. w kasie na wrocławskim dworcu, polecam nabyć Bilet Euro-Nysa, uprawniający do korzystania ze wszystkich środków komunikacji na terenie Związku Komunikacyjnego ZVON we wschodniej części kraju związkowego Saksonia, a także wybranych środków transportu na terenie Polski i Czech! Na podanej stronie również szczegółowy rozkład jazdy pociągów. Z "Dwornisco Budysin" droga na Stare Miasto jest łatwa - skręcamy w pierwszą ulicę w lewo, a następnie w ulicę Neusauzaler. 

Panorama miasta; fot. MŁ, 2014
ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INNYMI WPISAMI!Komentarze

Popularne posty