Cascais

Opisywana już przez nas stolica Portugalii kryje w sobie wiele tajemnic. Jeszcze więcej kryją jej bliskie okolice. W czasie swojego urlopu warto zaplanować jednodniową wycieczkę do opisanej już Sintry, którą można połączyć z Przylądkiem Cabo da Roca oraz zwiedzaniem i odpoczynkiem na plaży w Cascais. Czym może nas zaskoczyć to niewielkie, portugalskie miasteczko?


Cascais położone jest około 30 kilometrów od Lizbony. Pierwotnie było zwyczajnym miastem rybackim, w którym do dziś są żywe ponad 800-letnie rybackie tradycje.  Od XIX wieku stało się miejscem wypoczynku portugalskiej rodziny królewskiej, dzięki czemu miasteczko zyskało sławę i popularność. Dziś jest chętnie odwiedzanym przez turystów kurortem nadmorskim. Warto przespacerować się po niewielkim Starym Mieście, na którym stoją kamienice i tradycyjne, rybackie domy będące dziś siedzibami sklepów z pamiątkami, restauracji i innych tętniących życiem lokali. Trzeba uważać, żeby nie wpatrywać się zbyt długo w biało-czarną kostkę brukową ułożoną w kształcie oceanicznych fal, bo można od tego dostać zawrotów głowy:) Lepiej podziwiać architekturę. Centrum Cascais jest plaża Praia da Ribeira, która jest używana przez rybaków. Na zachodzie widać z daleka XVI- wieczną Cytadelę. Był to fort, jeden z wielu, mających chronić Lizbonę przed atakiem wroga. Nie został udostępniony do zwiedzania, ale można wdrapać się na górę i podziwiać niesamowite widoki. W okolicy znajdują się dwie plaże przeznaczone do rekreacji i wypoczynku - Praia da Rainha oraz Praia da Conceicao.W okolicy znajduje się także targ Mercado da Vila funkcjonujący od białego rana do około godziny 14:00. Można tam znaleźć nie tylko produkty spożywcze (tak cenne jak świeżo złowione tego dnia ryby), ale także wyroby rękodzielnicze i inne lokalne specjały. Na tyle budynku warto zwrócić uwagę na malunki wykonane na płytkach azulejos, przedstawiające Cascais.W Cascais znajduje się także kilka ciekawych Muzeów i galerii sztuki. Pierwsze z nich, Museu dos Condes Castro Guimaraes znane też pod nazwą "Wieża Świętego Sebastiana" znajduje się w typowym dla miasta XIX-wiecznym domu z wieżyczkami. W wystawnych wnętrzach zgromadzono bogatą, prywatną kolekcję sztuki użytkowej i dekoracyjnej, w tym meble indoportugalskie oraz olbrzymia biblioteka. Za wstęp osoba dorosła zapłaci 4 euro. Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną. 

Dom Świętej Marii (Casa de Santa Maria) został zbudowany w tym samym stylu. Był luksusową prywatną rezydencją. Obecnie znajduje się tam Muzeum. W kolekcji znajdziemy malarstwo z okresu portugalskiego baroku, polichromia, malarstwo na kaflach. Za wstęp osoba dorosła zapłaci 4 euro. Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną. Obok Domu Świętej Marii znajduje się latarnia morska, która również pełni funkcję muzeum. Ekspozycja wewnątrz prezentuje między innymi portugalskie latarnie morskie i ich historie, a także wspomnienia latarnika pracującego w niej długie lata. Wstęp jest wolny.  Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną.  

Stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku, otworzono w Cascais Muzeum Morza (Museu do Mar). Znajduje się tam między innymi sala "Ludzi morza", która prezentuje historie rybołówstwa i doświadczenia rybaków tych terenów. Ponadto znajduje się tam przegląd łodzi rybackich, starych map, skarbów wydobytych z wraków w okolicy Cascais i wiele innych ciekawostek. Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną. W centrum znajdziemy także Muzeum Miasta Cascais (Museu da Vila), w którym prezentowana jest historia miasteczka i regionu od rybackiej wioski po ważne miasto. Znajduje się ono w Pałacu Hrabiów Gwardii (Palacio dos Condes da Guarda), który sam w sobie jest ciekawy architektonicznie. Wstęp jest wolny. Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną. 

Cała architektura miasteczka jest godna uwagi, w wielu rezydencjach znajdują się małe galerie sztuki, warto przespacerować się więc miejskimi ulicami i mieć oczy szeroko otwarte.Poza kwestiami architektonicznymi Cascais skrywa jeszcze jedną ciekawostkę. Niedaleko od centrum znajdują się Wrota Piekieł (Boca do Inferno). Jest to skalny wąwóz położony przy brzegu Oceanu, o który z hukiem rozbijają się fale. Składa się on z naturalnego łuku i kilku jaskiń wyrzeźbionych przez morskie wody w skałach wapiennych. Można tam dojść idąc przez miasto lub piękną promenadą nad brzegiem Oceanu.Na poniższej mapie poglądowej zaznaczam opisane atrakcje.


JAK DOJECHAĆ?
Do Cascais można dojechać bezpośrednim pociągiem z Lizbony, z dworca Cais do Sodre znajdującego się nad rzeką. Pociągi kursują co 20 minut, przez praktycznie cały dzień. Bilet kosztuje 2,15 euro/osobę w jedną stronę. Po więcej informacji odsyłam na stronę przewoźnika. 


Jeśli łączymy wycieczkę z wyjazdem do Sintry i Cabo da Roca, to z obu tych miejsc do centrum Cascais dojedziemy autobusem linii 403. Po rozkład jazdy i cennik odsyłam na stronę przewoźnika.

Komentarze

  1. Dobrze, że z Polski tak daleko do Wrót Piekieł :) Bardzo interesujące zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty