Toledo

Kręte, wąskie uliczki, małe Kościółki ukryte za co drugim zakrętem w kontraście z potężną i majestatyczną Katedrą oraz górującą nad miastem twierdzą Alkazar. Tak jednym zdaniem można opisać hiszpańskie Toledo znajdujące się w okolicach Madrytu i będące często celem jednodniowych wycieczek. Jakie tajemnice skrywa to na pozór zwyczajne miasteczko? Czytajcie, a dowiecie się więcej! 



Katedra
Spacer warto zacząć od zwiedzenia Katedry będącej prawdziwą perłą stylu gotyckiego. Budowano ją prawie trzy wieki (lata 1227 - 1493), co zaowocowało przedziwną mieszanką stylów i działań artystów. Wewnątrz wśród wysokich kolumn i 800 witraży (!) nasz wzrok przyciągnie prezbiterium ze stallami będącymi prawdziwym arcydziełem sztuki. Ponadto w każdej z dwudziestu dwóch (!) kaplic bocznych znajdziemy coś niezwykłego (na przykład 180-cio kilogramową monstrancję, która jest obnoszona po mieście w czasie procesji Bożego Ciała). W Zakrystii znajdują się obrazy El Greco  - greckiego malarza, który żył i tworzył w Toledo aż do śmierci. Za wstęp do Katedry zapłacimy 12 euro, co obejmuje zwiedzanie wnętrza Kościoła, Muzeów (w tym Skarbca) oraz wejście na wieżę, z której można podziwiać panoramę miasta. Obiekt dla zwiedzających jest otwarty od poniedziałku do soboty od 10 do 18, a w niedziele od 14 do 18. Po szczegółowe informacje odsyłam na oficjalną stronę Katedry

Na przeciwko Katedry stoi Ratusz z XVI wieku, który także zasługuje na uwagę, ponieważ swoim stylem przypomina włoski klasycyzm. 



Alkazar 
Na wschód od Katedry znajduje się masywna twierdza pochodząca ze średniowiecza. Do dziś jednak niewiele pozostało z pierwotnej budowli. W XVI wieku została przebudowana na potrzeby rezydencji królewskiej, następnie zniszczona przez pożary i  spustoszona podczas wojny domowej (1936-1939). Po odbudowie stała się siedzibą władz organizacji wojskowych. Wewnątrz znajduje się Muzeum Armii, w którym można poznać historię hiszpańskiej armii na przestrzeni wieków. Za wstęp zapłacimy 5 euro. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 10 do 17. Po szczegółowe informacje odsyłam na oficjalną stronę muzeum. 



Museo de Santa Cruz
Nieopodal Alkazaru, w XVI wiecznym budynku dawnego sierocińca znajduje się Muzeum Sztuki, będące drugą po madryckim Prado (kilka słów o Prado można znaleźć w naszym wpisie) galerią malarstwa hiszpańskiego. Oprócz obrazów znajdziemy tu różne eksponaty pochodzące z przekroju dziejów - od czasów prehistorycznych do XX wieku. Za wstęp zapłacimy 4 euro. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty od 9.30 do 18.30, w niedziele od 10 do 14. Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę muzeum. 

Kręte uliczki
Nawet osoby o bardzo dobrej orientacji w terenie i na mapie mają problem, by w Toledo się nie zgubić. To zgubienie się może jednak zaowocować obejrzeniem wspaniałych zakamarków miasteczka i zdecydowanie jest zalecane. 
Poprzednie trzy obiekty, które opisałam są jakby niezbędnym punktem programu podczas wycieczki do Toledo. Cała reszta zabytków znajdujących się w mieście jest równie ciekawa i w zależności od tego, czy starczy nam czasu warto rozważyć ich odwiedzenie. Poniżej przedstawiam listę obiektów, które należą do najbardziej interesujących. 



Kościół San Roman  będący najstarszym kościołem w mieście. Pierwotnie wizygocki, następnie przekształcony w meczet i w końcu przebudowany w XIII wieku w stylu mudejar. Obecnie wewnątrz mieści się Muzeum Sztuki Wizygotów  - Museo de los Concilios y de la Cultura Visigota. W tajemniczym wnętrzu współistnieją łuki z okresu kalifatu, rzymskie kolumny, wizygockie i mozarabskie kapitele oraz wspaniałe freski. Za wstęp zapłacimy 1 euro.  Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę muzeum

Klasztor i Kościół Santo Domingo el Antiguo będący pierwszym założonym przez cystersów klasztorem w Toledo. Dziś mieszka tam 14 sióstr, które oprowadzają turystów po zabytkowej budowli i sprzedają słodycze własnego wyrobu. Kościół ma wystrój neoklasycystyczny. W obiekcie znajduje się skromny grób El Greca. 


Synagoga Santa Maria la Blanca zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w
stylu mudejar. Obecnie pełniąca funkcję Kościoła katolickiego. Podobno jest to najstarszy istniejący budynek synagogi w Europie. 

Casa de El Greco - "dom" słynnego malarza, w którym nigdy nie mieszkał, jednak odzwierciedla on styl miejsca zamieszkania artysty w Toledo. Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę muzeum.

Pałac de Lorenzana należący dziś do Uniwersytetu Kastylijskiego (UCLM) zbudowany w stylu neoklasycznym. 

Z pewnością napotkamy jeszcze wiele małych kościółków, klasztorów, pięknych placów, widokowych platform i pałaców, a nawet meczet z 999 roku. Ta różnorodność miasteczka ma związek z okresem świetności, kiedy to znajdowało się pod panowaniem Maurów (lata 711 - 1085), gdzie wspólnie egzystowali tu Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie.  

Jak widać jeden dzień to może być zbyt mało, by na prawdę poznać Toledo i poczuć jego niezwykły klimat. 

Poniżej przedstawiam orientacyjną mapkę z umiejscowieniem opisanych zabytków. 



JAK DOJECHAĆ?
Z Madrytu najłatwiej dojechać do Toledo pociągiem. Podróż trwa około pół godziny. Pociągi regionalne w kierunku Toledo wyjeżdżają z dworca Madryt - Puerta de Atocha. Rozkład jazdy można znaleźć na tej stronie. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 12,90 euro. 

Z dworca w Toledo, który jest również bardzo stylowy, jest dość daleko do Starego Miasta, więc warto podjechać autobusem. Rozkład jazdy i schemat jest czytelnie rozpisany na przystanku pod dworcem. Przystankiem, którego należy szukać na rozkładach jest Plaza de Zocodover znajdujący się na Starym Mieście.  W 2017 roku autobusy kursujące pomiędzy stacją a Starym Miastem to: 5,51,61 i 62. Koszt biletu wynosił 1,4 euro - zakup u kierowcy. 


Komentarze

Popularne posty