Madryt cz. I - z gwarnych ulic w krainę sztuki


Madryt to kolejna europejska stolica tętniąca życiem i otwarta dla turystów. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - miłośnicy zakupów, fotografowie, turyści kochający zabytki starożytne, wielbiciele sztuki, amatorzy wielkomiejskiej zabudowy, rodziny z dziećmi... Atrakcji nie brakuje, dlatego zapraszamy Was wszystkich na spacer po stolicy Hiszpanii.

Wielkomiejski szum
Pierwszym, co zastaliśmy w Madrycie, do którego przyjechaliśmy późno wieczorem, był wielki gwar. Wysiadając ze stacji metra na jednym z głównych placów miasta (Placu Hiszpańskim - Plaza de Españaudaliśmy się główną i najbardziej znaną ulicą - Gran Via - przed siebie. Jest tam dużo sklepów, restauracji, kawiarni, hoteli a także instytucji kultury. Zdecydowanie bardziej polecamy spacer po niej za dnia, bowiem dla każdego, kto przybywa z mniejszego i spokojniejszego miasta, ten ogromny ruch może zaskoczyć. W każdym razie Gran Via jest znana jako "ulica, która nigdy nie zasypia", nazywa się ją także hiszpańskim Broadwayem. 
Za dnia także lepiej podziwia się majestatyczne, wielopiętrowe kamienice będące wizytówką wczesnych lat dwudziestego wieku (dopiero wtedy została zaprojektowana ulica). Zostały zbudowane w stylach wiedeńskiej secesji, Art-Deco, Plateresco (styl nawiązujący do ornamentyki mauretańskiej) i innych. Do najbardziej reprezentacyjnych budowli należy biurowiec Metropolis z kopułą udekorowaną figurą rzymskiej bogini Wiktorii. Do równie interesujących budynków można zaliczyć budynek Grassy oraz dziewięćdziesięcio metrowy budynek Telewizji inspirowany amerykańskimi wieżowcami z dodatkiem barokowych dekoracji. Przy końcu ulicy znajduje się Kościół Świętego Józefa doskonale wkomponowany w architekturę ulicy. Jego fasada przypomina fasadę zwykłej kamienicy.Wspomniany wcześniej Plac Hiszpański jest początkiem opisywanej ulicy. To jeden z najbardziej znanych i reprezentacyjnych placów w stolicy. Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu budynki rządowe, siedziby firm i apartamenty mieszkalne. Wcześniej była to siedziba garnizonu wojskowego. Na placu stoją dwa potężne wieżowce - Torre de Madrid (142 metrów wysokości) oraz Edificio de Espana (107 metrów wysokości). Na środku placu znajduje się pomnik Miguela Cervantesa autora Don Kichota - sylwetki pisarza i głównych bohaterów jego najsłynniejszej powieści.

Na drugim końcu Gran Via znajduje się Bank Hiszpanii, którego budynku trudno nie zauważyć, jest bowiem niesamowicie reprezentacyjny. 
Odpoczynek pośród zieleni
Chodząc wielkimi ulicami Madrytu można odczuć zmęczenie nie tylko przez doznania estetyczne związane z podziwianiem architektury, ale także przez to, że trzeba pokonać pieszo spore odcinki (oczywiście można podjechać metrem, ale ileż wtedy pominiemy pięknych kamienic!). 

Warto zatem udać się na odpoczynek do miejskiego Parku Odpoczynku (Parque de El Retiro). Nie oznacza to odpoczynku od zabytków, ale o tym za chwilę. Początkowo warto udać się nad sporej wielkości staw (do którego podobno prowadzą wszystkie drogi w parku, znajduje się on w środkowej części kompleksu). Można po nim pływać wypożyczoną łódką. Można także przysiąść w jednej z kawiarni nad brzegiem wody i podziwiać widoki. Na jednym z brzegów stawu znajduje się potężny pomnik konny Alfonsa XII otoczony kolumnadą. Stoi tam od 1922 roku. 
Park Odpoczynku pełnił początkowo funkcję ogrodów królewskich. Znajdował się tam Pałac Dobrego Odpoczynku, który nie przetrwał do naszych czasów (został zniszczony dzięki nieuwadze armii francuskiej, o czym można poczytać po kliknięciu w nazwę pałacu). W XVIII wieku Karol III zezwolił mieszkańcom na korzystanie z części parku. Park został dość mocno zniszczony w czasach wojny niepodległościowej (1808 rok), ale później odzyskał dawny blask. Za panowania Izabeli II (1868 rok) stał się własnością publiczną.

Wracając do zwiedzania warto przespacerować się aleją Paseo de las Estatuas - znajdują się na niej XVIII-wieczne figury władców Hiszpanii, które pierwotnie były przeznaczone na dekorację fasady Pałacu Królewskiego.W całym parku największą atrakcją jest Kryształowy Pałac (Palacio de Cristal). Można wejść do środka zupełnie za darmo i podziwiać ten niesamowity budynek. W zasadzie poczuć się można jakbyśmy byli w bardzo, bardzo eleganckiej szklarni, tylko bez roślin. 

Ponadto w parku znajduje się wiele zabytkowych fontann, neoklasycystyczny  XIX-wieczny Pałac Velasqueza (dziś będący oddziałem Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz przede wszystkim bogata śródziemnomorska flora. Zupełnie za darmo można podziwiać tutaj palmy, sekwoje, agawy, draceny oraz... najstarsze drzewo w Madrycie, którym jest cypryśnik meksykański posadzony w 1633 roku! 
Tuż obok Parku Odpoczynku znajdują się Królewskie Ogrody Botaniczne (Real Jardin Botanico) w sezonie zimowym otwarty od 10-18, wiosną i jesienią do 19, a latem do 21 (wszystkie informacje znajdują na stronie ogrodu, po kliknięciu w nazwę). Za wstęp zapłacimy 4 euro. Ogród jest bardzo zadbany i można w nim podziwiać wiele interesujących i dobrze opisanych gatunków roślin. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tam także wolno żyjące ptaki - przede wszystkim papugi! 
W krainie sztuki
Obok ogrodu botanicznego znajduje się najbardziej znane madryckie muzeum - Muzeum Narodowe Prado (Museo del Prado). To jedno z największych muzeów na świecie, znajdują się tam zarówno dzieła malarskie, jak i rzeźba, grafika, rysunek oraz rzemiosło artystyczne (zabytkowe meble, ceramika, wachlarze itp). Dzieła pochodzą z kolekcji królewskiej i były zbierane od XVI do XX wieku. Co dokładnie? Po kliknięciu w nazwę muzeum zostaniecie przeniesieni na jego oficjalną stronę, można także o tym poczytać na polskiej wikipedii.  
Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 20, a w niedziele i święta od 10 do 19. Za bilet normalny zapłacimy 15 euro, ale Muzeum przygotowało dla odwiedzających wiele zniżek. 

Przede wszystkim wstęp wolny obowiązuje codziennie dwie godziny przed zamknięciem (od 18.00 do 20.00). Warto przyjść wcześniej, ponieważ są bardzo duże kolejki, jednak organizacja jest sprawna i nam udało się załapać na 1,5 godziny darmowego zwiedzania! Na pewno nie jest to czas wystarczający dla koneserów sztuki, ale na pierwsze oględziny spokojnie wystarczy. Z promocji tej korzystają przede wszystkim mieszkańcy Madrytu. 

Ponadto, osoby poniżej 18 roku życia oraz studenci wchodzą do Muzeum za darmo. Strona internetowa Muzeum pozwala na kupno biletów przez internet (kliknij, aby przejść do strony), dzięki czemu można oszczędzić czas (w sezonie letnim kolejki są na prawdę bardzo długie i nie ma przyjemności z podziwiania sztuki, niestety!).
Obok znajduje się Muzeum Morskie (Museo Naval). Gromadzi zbiory związane z historią hiszpańskich wypraw morskich oraz rozwojem marynarki. Wśród eksponatów znajdują się liczne mapy, przyrządy nawigacyjne, modele statków oraz relacje z podróży Krzysztofa Kolumba. Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 10 do 19. Za wstęp zapłacimy 3 euro. Wszystkie inne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie, na którą zostaniecie przekierowani po kliknięciu w nazwę obiektu.

W pobliżu znajduje się także Muzeum Sztuk Dekoracyjnych (Museo National de Artes Decoratives). Na sześciu piętrach zgromadzono meble, stroje i obiekty od XV do XX wieku. W jednym miejscu można uzmysłowić sobie bogactwo zamków i pałaców Hiszpanii. Muzeum jest otwarte w godzinach od 10 do 15 od wtorku do niedzieli, a w czwartki dodatkowo popołudniu - od 17 do 20. Za wstęp zapłacimy 3 euro. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie, na którą zostaniecie przekierowani po kliknięciu w nazwę muzeum.

To nie koniec! Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Thyssen-Bornemisza), które powstało w 1993 roku. Do jego powstania przyczyniły się dwa pokolenia rodziny Thyssen-Bornemisza. Zakres tematyczny i wartość dzieł dorównują Muzeum Prado! Zbiór obejmuje malarstwo europejskie z ostatnich 800 lat, między innymi dzieła Tycjana, Francisca Goi, Vincenta van Gogha. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 19, w poniedziałki od 12 do 16. Za wstęp zapłacimy 12 euro. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie, na którą zostaniecie przekierowani po kliknięciu w nazwę muzeum.

Ostatnim wartym uwagi muzeum znajdującym się w okolicy jest Muzeum Narodowe i Centrum Sztuki Współczesnej Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia). Znajdziemy tam m.in. sale poświęcone twórczości Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miro. Poświęcone jest przede wszystkim sztuce hiszpańskiej. Zostało otwarte w 1992 roku w budynku XVIII-wiecznego szpitala. Jedną z filii Muzeum jest wspominany wcześniej Pałac Velasqueza w Parku Odpoczynku. W budynkach Muzeum znajduje się także biblioteka artystyczna, której kolekcja liczy ponad 100 tysięcy książek, 3500 nagrań dźwiękowych i 1000 nagrań wizualnych! Muzeum jest otwarte w poniedziałki oraz od środy do soboty w godzinach od 10 do 21. Za wstęp zapłacimy 10 euro. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie, na którą zostaniecie przekierowani po kliknięciu w nazwę muzeum.

Koniec części pierwszej spaceru po Madrycie
Jak widać po ilości atrakcji, które przygotowała dla odwiedzających stolica Hiszpanii, jeden dzień nie wystarczy aby ją poznać. W kolejnym spacerze przeniesiemy się na Stare Miasto, odwiedzimy Pałac Królewski oraz Katedrę. 

Poniżej prezentuję mapę z opisanymi dotychczas obiektami i orientacyjną trasą spaceru rozpoczynającego się na Placu Hiszpańskim, a kończącego się w Muzeum Morskim. Licząc najkrótszy wariant spaceru po Parku Odpoczynku (zaznaczony na mapie, polecam jednak przespacerować się po nim dłużej jeśli tylko pozwala na to czas) trasa ma około 6 kilometrów.

Komentarze

Popularne posty