Zadania z egzaminu

Dzisiaj zaprezentuję zadania, z którymi zmierzaliście się podczas Egzaminu Gimnazjalnego. Komisja nas zaskoczyła, gdyż z geografii było tylko pięć zadań i to stosunkowo łatwych. Oto one wraz z komentarzem:


Prawidłowa odpowiedź - P F

Uzasadnienie - oświetlenie Ziemi sprawia Wam niezmiennie najwięcej problemów i jest też ulubionym tematem autorów pytań. Co zrobić trzeba się z tym zmierzyć. Nim przeczytałem treść zadania, to moją uwagę przykuł fakt, że biegun północny i obszar aż po koło podbiegunowe połnocne jest oświetlony. Ta obserwacja pomogła mi rozwiązać zadanie. Jeśli biegun północny jest oświetlony, to trwa tam dzień polarny. Na półkuli północnej przypada on między innymi w czerwcu. Po drugie jeśli na biegunie północnym jest dzień, to na całej półkuli północnej jest lato z najdłuższym dniem, trwającym dłużej niż 12 godzin. Ta wartość przypada na dni równonocy (22. III i 23. IX). 


Prawidłowa odpowiedź - D

Uzasadnienie - przebieg równoleżnikowy mają góry, czy rzeki, jeśli wyznaczają oś północ - południe. Analogicznie łańcuch oznaczone liczbami III (góry Atlas) i IV (Himalaje) mają przebieg równoleżnikowy. Zwróćcie uwagę, że wcale nie musicie znać nazw zaznaczonych łańcuchów górskich! Ciekawe jednak, czy znacie?!


Prawidłowa odpowiedź - D

Uzasadnienie - pewnie każdy z Was wie, że Austria i Szwajcaria, to najbardziej znane przykłady państw alpejskich. W takim razie dopasowujemy odpowiedź 1 bo piętrowość związana jest ze spatkiem temperatury, wraz z wysokością. Rośliny dopasowują się do co raz chłodniejszych miejsc. Odpowiedź 2 również pasuje, bo w górach, ze względu na zwiększone opady i roztopy pokrywy śnieznej i lodowców, znajduje się wiele źródeł. dających początek rzekom i strumieniom. Odpowiedź 3 odpada, bo kto widział choć raz mapę Europy, ten wie, że Austria i Szwajcaria to kraje śródlądowe. Odpowiedź 4 jest jak najbardziej prawdziwa, w trudnym, górskim terenie, prowadzi się drogi i koleje na wiaduktach i w tunelach aby ograniczyć spadek. Wreszcie odpowiedź 5 dotyczy raczej obszarów nizinnych, gdzie gleba na polu, nie jest zagrożona erozją (spłynięciem). 


Prawidłowa odpowiedź - D

Uzasadnienie - Wymienione przykłady należą do ikon polskiego krajobrazu i wypada je znać. Gołoborza znajdziemy w Górach Świętokrzyskich, jak nie wiecie co to to trochę o tym możecie poczytać tutaj. Masyw Giewontu, chyba każdy kojarzy z Tatrami, lub Zakopanem. Połoniny to wysokogórskie łąki położone na najwyższych szczytach Bieszczadów. Śnieżkę, powinniście kojarzyć z Sudetami, to ich najwyższy szczyt. Wreszcie ostańce wapienne to element rzeźby jurajskiej występującej na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. O Innych ciekawych miejscach tego obszaru czytajcie tutaj


Prawidłowa odpowiedź - P F

Uzasadnienie - Zadanie, które wymaga od nas znajomości mapy politycznej Europy. W pierwszym pytaniu musimy sobie wyobrazić, jak usytuowane są poszczególne państwa. Pamiętajcie, że możecie sobie to rozrysować na własnym schemacie. Ja tak zrobiłem i wyszło mi, że na południu i wschodzie leży bardzo dużo państw, a po przeciwnej stronie (zachód i północ) tylko trzy lub cztery, czyli Szwecja, Dania i ewentualnie Finlandia i Niemcy. Szybka analiza wykresu (pobieżna zsumowanie wartości) i mamy odpowiedź. W drugim zadaniu powinniście zwrócić uwagę, że stosunkowo duże Niemcy, wprowadzają do Bałtyku bardzo mało związków azotu, zaś niewielka Łotwa bardzo dużo. Zanieczyszczenie wód morza nie zależy od powierzchni państwa!

Komentarze

Popularne posty