Święte Schody

Tak nieco z okazji zbliżającego się Wielkiego Piątku i świąt wielkanocnych, zabieram Was prosto do Jerozolimy. Nie bójcie się, że droga daleka! Święte Schody znajdują się w starym kościele w małej miejscowości - Sośnica pod Kątami Wrocławskimi. 


fot. Jan Taczyński, 2014
Jest to replika Scala Santa znajdujących się przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Według tradycji rzymskie schody są tymi samymi, po których stąpał Chrystus prowadzony do Piłata na przesłuchanie. W IV wieku cesarzowa Helena poleciła przenieść schody z Jerozolimy do Wiecznego Miasta, a tam zachwyciła się nimi niemiecka hrabina Józefa von Wurtz. Po powrocie do swojej posiadłości w Sośnicy, poleciła odtworzyć święte schody w specjalnie dobudowanej kaplicy. Trzeba przyznać, że obie kobiety miały fantazję!

fot. Jan Taczyński, 2014
Po obu schodach, zarówno rzymskich, jak i sośnickich można wchodzić jedynie na kolanach, ponieważ w każdy ze stopni wmurowane są ampułki z relikwiami świętych. 

Ważną informacją jest to, że najlepiej do Kościoła można wejść podczas mszy świętych, w dni powszednie o 17:00, a w niedziele o 11:00. Ewentualne zmiany należy sprawdzić na stronie internetowej archidiecezjiJAK DOJECHAĆ? 


Tradycyjnie wycieczkę proponuję rozpocząć na Dworcu Głównym we Wrocławiu, gdzie należy wsiąść w pociąg jadący w stronę Wałbrzycha, czy też Jeleniej Góry. Po około 30 minutach podróży wysiadamy w Kątach Wrocławskich. Czeka nas około trzykilometrowy marsz. Najpierw dochodzimy do Rynku w Kątach, a następnie zielonym szlakiem przez Park Krajobrazowy "Dolina Bystrzycy" wychodzimy prosto na Kościół.za: google.maps.pl

PK "Dolina Bystrzycy", fot. M.Łukowiak, 2014

Komentarze

Popularne posty