Odkrywka Wochożańska (Tagebau Nochten)


Łużyce Górne i Dolne, to niezwykle ciekawy region historyczny położony we wschodnich Niemczech, na terenie dzisiejszych krajów związkowych Brandenburgia i Saksonia. W kolejnych odcinkach naszego cyklu o Łużycach pokażemy Wam wiele niezwykłych miejsc i miejscowości, związanych z krainą, gdzie mieszkają nasi słowiańscy bracia, Serbowie Łużyccy.  Dziś zapraszamy Was do Odkrywki Wochożańskiej (Tagebau Nochten), koło Białej Wody (Weiswasser). Co jest niezwykłego w tym księżycowym krajobrazie?


Po drugiej wojnie światowej, dużym wyzwaniem dla Serbów Łużyckich, były przesiedlenia związane z rozbudową kopalni węgla brunatnego. Komunistyczne władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej traktowały energetykę węglową bardzo poważnie. Nic dziwnego, był to jedyny surowiec energetyczny, jakim dysponowały Niemcy Wschodnie. Każdego, kto sprzeciwiał się przymusowej przeprowadzce czekały szykany. Interes polityczny był ważniejszy niż wielowiekowa tradycja, która musiała ustąpić miejsca wielkim kombajnom węglowym.Po zjednoczeniu Niemiec, wydobycie węgla brunatnego drastycznie się załamało, ale dzisiaj, znów krzywa wydobycia rośnie w górę. Jest to związane z polityką rządu federalnego, który ograniczając wydobycie węgla kamiennego w Zagłębiu Ruhry i odchodząc od energetyki atomowej, jednocześnie rozwija energetykę opartą na węglu brunatnym. Szacuje się, że w roku 2014 w Niemczech wydobyto 93,6 miliona ton węgla brunatnego, z czego w Zagłębiu Łużyckim wydobywa się rocznie 61,8 miliona ton. W Odkrywce Wochożańskiej, w 2012 roku wydobyto 12 milionów ton brązowego surowca. Więcej o wydobyciu węgla można przeczytać w tym ciekawym artykule.W okolicach Białej Wody (Weißwasser), przy drodze krajowej nr 156 w kierunku Budziszyna (Bautzen) znajduje się wieża widokowa. Możemy podziwiać z niej odkrywkę, czyli wielką dziurę w ziemi, z księżycowym krajobrazem. To z niej wydobywa się węgiel brunatny. Odkrywki zmieniają  się każdego roku. Jest miejsce, gdzie wielkie koparki wydobywają ogromne ilości węgla, jest miejsce gdzie trwają przygotowania do eksploatacji, wreszcie są miejsca, gdzie planiści zastanawiają się jak zagospodarować pozostałą przestrzeń.


Na zdjęciach blogera Wiesława Zięby, możecie zobaczyć jak wyglądały okolice wieży widokowej w 2011 roku, porównajcie je z moimi z 2017 roku i wreszcie zestawcie je z obecnym wyglądem okolicy. Jak oceniacie, jak wielkie zmiany zaszły? Pewnie splantowano teren, pojawiły się też nasadzenia traw, które mają przyśpieszyć proces glebotwórczy, a może na dnie odkrywki srebrzy się tafla wody? Koniecznie w komentarzu opiszcie swoje spostrzeżenia!


JAK DOJECHAĆ?
Do Odkrywki Wochożańskiej (Tagebau Nochten) dojedziemy z Wrocławia z jedną przesiadką w Görlitz (Zgorzelec). Około 200 kilometrów pokonamy w nieco ponad 3,5 godziny. 

We Wrocławiu, w kasie biletowej na dworcu, warto zaopatrzyć się w kombinację biletów "Podróżuj z KD" (oferta dostępna podczas weekendu) i "Euro Nysa" (oferta ważna przez wszystkie dni tygodnia). Dzięki temu będzimy mieć możliwość swobodnego poruszania się pociągami Kolei Dolnosląskich, a na terenie związku komunikacyjnego ZVON wszystkimi pociągami, autobusami miejskimi i podmiejskimi, a także zgorzeleckimi tramwajami. Bilet "Euro Nysa" jest ważny do stacji Spremberg (Gródek).

Poniżej prezentujemy przykładowy grafik wycieczki jednodniowej. Plan uwzględnia wizytę przy Odkrywce Wochożańskiej (Tagebau Nochten). Najlepiej w drogę wybrać się od kwietnia do września, kiedy długość dnia ułatwia spacery i obserwacje z wieży widokowej. Podane ceny i terminy kursowania uwzględniają wyjazd w sobotę lub w niedzielę. Przed wyjazdem, należy samodzielnie potwierdzić terminy i godziny kursowania, co ułatwiają podane w tabeli linki. 

l.p.
Co robimy?
Godz.
Informacje
Ceny
1
Wrocław Główny –
– Görlitz (Zgorzelec)
6.06 –
– 8.34
35 zł
25 zł
2
Görlitz (Zgorzelec) –
– Spremberg (Gródek)
8.43 –
– 9.38
3
(kliknij, aby przeczytać co zobaczyć)
9.40 –
– 12.20
Niestety muzeum na Zamku w weekend czynne jest od 14.00.
4
Spremberg (Gródek) –
Weißwaser (Biała Woda)
12.21 –
– 12.35
Bilet Euro Nysa, jest ważny na tym odcinku!
5
(kliknij, aby przeczytać co zobaczyć)
12.35 –
– 15.30
2 euro
6
Obiad w Weißwaser (Białej Wodzie)
15.30 –
– 16.30
7
(kliknij, aby przeczytać co zobaczyć)
16.30 –
– 18.30
Wstęp na wieżę jest darmowy.
8
Weißwaser (Biała Woda)
– Görlitz (Zgorzelec)
18.35 –
– 19.14
Bilet Euro Nysa, jest ważny na tym odcinku!
9
Görlitz (Zgorzelec) –
– Wrocław Główny
19.33 –
– 21.46
Bilety Euro Nysa i Podróżuj z KD są ważne na tym odcinku!Aktualizacja: 28 stycznia 2018


Komentarze

Popularne posty