Boguszów


Boguszów-Gorce, to miasto, którego historia rozpoczyna się dopiero w 1973 roku. Wówczas to połączono cztery odrębne miejscowości, Boguszów, Gorce, Kuźnice Świdnickie i Stary Lesieniec. Każda z nich posiada odrębną historię, dzieli je też pewna odległość. Dlatego na łamach niniejszego bloga potraktujemy je osobno, jak za dawnych lat. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Boguszowa!


Rozwój osady w miejscu dzisiejszego Boguszowa związany jest z górnikami przybyłymi w XIV wieku z Saksonii. Bogate złoża ołowiu i srebra dawały duży przychód. Dlatego zaledwie po stu latach, w 1499 roku, król Czeski Władysław Jagiellończyk przyznał Boguszowowi prawa miejskie i prawa górnicze. 


Bogaty ośrodek górniczy zasługiwał na okazały ratusz. Dlatego w latach 1723-1731 wzniesiono odpowiedni budynek. Stał się on swoistym oczkiem w głowie miejskich włodarzy. Poświęcano mu dużo uwagi, rozbudowując, modernizując i remontując. Uważni obserwatorzy dostrzegą na ozdobnym narożu od strony ulicy M. Fornalskiej kamienną tabliczkę z datą "1901". Nie dajcie się zwieść, że ktoś podmienił stary ratusz. Po prostu ostatni większy remont przeprowadzono na początku XX wieku, stąd data. Dzisiaj jest to najwyżej położony obiekt tego typu w Polsce.


Różnice wysokości w Boguszowie są dość znaczne. Stacja kolejowa "Boguszów-Gorce" znajduje się na wysokości około 530 m n.p.m. Z budynku dworca czeka nas podejście na rynek, zwany tutaj placem Odrodzenia, na wysokość 592 metrów. Z głównego placu miasta można podejść do gotycko-barokowego, kościoła parafialnego, znajdującego się na wysokości 610 m n.p.m. Jeśli zdecydujemy się na spacer w kierunku dawnego cmentarza ewangelickiego i dalej na pobliski Chełmiec, to granice miasta przekroczymy na wysokości około 650 m n.p.m. Wszystko to zaledwie na odległości około 2 kilometrów.Stroma ulica, wiodąca od budynku dworca kolejowego nosi nazwę Racławickiej. Wiedzie ona przez centrum dawnego dolnego miasta i kieruje nasze kroki do górnego miasta z rynkiem. Zauważymy zapewne różnice architektoniczne. Na dolnym mieście dominuje zabudowa luźna, z większymi kamienicami i budynkami otoczonymi mniejszymi i większymi ogrodami. Górne miasto to zasadniczo "śródmieście" z typową, zwartą, pierzejową zabudowa i najważniejszymi obiektami. Podział na dwie części miasta ukształtował sie po wojnie 30. letniej. Podupadły Boguszów w 1670 roku dostał się w ręce dwóch właścicieli Hansa Carla von Seherra (dolne miasto) i Hansa Heinricha von Hochberg (górne miasto). Podział utrzymał się przez około 40 lat, kiedy ostatecznie przeszedł na własność Hochbergów z pobliskiego Książa.

JAK DOJECHAĆ?

Boguszów znajduje się przy głównej trasie kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry. Na stacji "Boguszów-Gorce" zatrzymują się pociągi PKP Intercity, PolRegio i Kolei Dolnośląskich. Rozkład możecie znaleźć na stronie Polskich Lini iKolejowych. Warto zaopatrzyć się w bilety powrotne, gdyż na okazałym budynku stacyjnym nie działa kasa biletowa ani poczekalnia. Przed deszczem możecie się schronić w wiacie na peronie. Nie przychodźcie też na ostatnią chwilę na dworzec. Szczególnie jeśli jedziecie w stronę Wrocławia, to musicie przejść na drugi, wąski peron. Droga do niego wiedzie tylko na wschodnim końcu pierwszego peronu. Dojście chwilkę zajmuje.  

Komentarze

Popularne posty