Niemenczyn


Wileńszczyzna to region o bogatej historii i wielu ciekawych zabytkach. Niestety, wielu turystów ogranicza się do poznania zaledwie Wilna czy Trok. Warto poświęcić trochę więcej czasu i odwiedzić inne miejscowości – Powiewiórkę, Bezdany czy prezentowany dzisiaj Niemenczyn. Zapraszam do miasta nad Wilią!  

Kościół parafialny w Niemenczynie, ma długą historię. Pierwszą świątynię w mieście rozkazał wznieść Władysław Jagiełło, po przyjęciu chrztu przez Litwę. Drewniana budowla, przetrwała stosunkowo długo, bo aż do końca XVII wieku, czyli około 300 lat. Kolejny, drewniany kościół nie miał dużo szczęścia, spłonął wraz z cała zabudową miasteczka w połowie XIX wieku. Kolejną, trzecią już świątynię wzniesiono po pożarze z 1842 roku, w stylu klasycystycznym i służy mieszkańcom do dziś. Kościół zbudowano na wzniesieniu, dlatego jego wysoka wieża jest widoczna z daleka i jest charakterystyczna dominanatą Niemenczyna. 


Kiedy już, z centrum miasteczka podejdziemy pod kościół i miniemy charakterystyczny, kamienny mur, zobaczymy zadbana obejście kościoła i kaplicę grobową Parczewskich. Byli to XIX wieczni właściciele dóbr ziemskich w okolicach Niemenczyna. Jedna z przedstawicielek rodu, Róża Parczewska, wykonała kopię obrazu Rafaela „Przemienienie Pańskie”, znajdującą się w ołtarzu głównym kościoła.  Przeglądając różne, dostępne o Niemenczynie informacje, zapewne natraficie na wiadomości o Muzeum Etnograficznym Wileńszczyzny. Placówka powstała w 2000 roku, a do jej powstania przyczynili się pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Muzeum znajduje się w dawnym budynku remizy strażackiej, przy niemenczyńskim rynku. Wewnątrz budynku, w dwóch większych salach ekspozycyjnych, odnajdziecie eksponaty związane z kulturą ludową regionu.


Jak wynika z danych litewskiego spisu powszechnego z 2011 roku, w miasteczku mieszka około 5 tysięcy mieszkańców, z czego 56% mieszkańców to Polacy. Życie kulturalne regionu skupia się nie tylko we wspomnianym Muzeum Etnograficznym, ale także w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury. Wizytę w Niemenczynie warto zgrać z jakimś ciekawym wydarzeniem. Zobaczycie wtedy jak pielęgnują tradycję mieszkający na Litwie Polacy.
JAK DOJECHAĆ

Z centrum Wilna jedziemy trolejbusem linii 2 z dworca lub z Mostu Króla Mendoga na Antokol. Wysiadamy na dworcu autobusowym przy Nemenčinės plentas, stąd już regularnie odjeżdżają mikrobusy do Niemenczyna. Rozkład jazdy możemy sprawdzić na stronie www.trafi.lt. Najczęściej do miasteczka nad Wilią jedzie autobus 171, choć możemy też wybrać inne połączenia. Bilety kupujemy u kierowcy.

Komentarze

Popularne posty