Bezdany

Bezdany to niewielkie miasteczko położone około 25 kilometrów na północny-wschód od Wilna. Każdy kto szuka ciszy i spokoju, a na dodatek lubuje się w zapachu sosnowego lasu, powinien przyjechać tutaj choćby na kilka chwil. Można też skorzystać z gościny i zostać tu na dłużej, przy okazji zwiedzając okolicę. Jest jednak coś co kilka razy na dobę wyrywa senne miasteczko z letargu - charakterystyczny gwizd pociągu, który doskonale słychać w promieniu kilkuset metrów.  

Właśnie z przebiegającą tędy linią kolejową Wilno - Dźwińsk związana jest akcja, dzięki której Bezdany na stale zapisały się na kartach historii. 26 września 1908 roku, Organizacja Bojowa PPS przeprowadziła tutaj śmiały atak na pociąg. Wybuchły dwie bomby, sprawnie współdziałały ze sobą grupa jadąca w pociągu i oczekująca na stacji. W efekcie obezwładniono obsługę i zrabowano około 200 000 rubli carskich. Pieniądze przeznaczono potem na sfinansowanie organizacji wojskowych w Galicji i walkę z zaborcami. 

Historycy, często nazywają ją "Akcją Czterech Premierów" gdyż brali w niej udział Aleksander Prystor, Józef Piłsudski, Walery Sławek i Tomasz Arciszewski. Wszyscy oni piastowali urząd Prezesa Rady Ministrów w okresie II RP lub we władzach emigracyjnych na uchodźstwie.


JAK DOJECHAĆ?
Do Bezdan możemy dojechać bezpośrednim pociągiem z Wilna. Wystarczy na dworcu odszukać skład wyruszający w kierunku Turmontu (Turmantas). Przypominam, że rozkład znajduje się tutaj. Opisywany w tym odcinku obiekt, to stacja, dlatego nie musimy nigdzie dalej iść. Zachęcam jednak by czekając na pociąg powrotny przejść się trochę po miasteczku i zobaczyć urocze drewniane zabudowania z kościołem parafialnym na czele.

Komentarze

  1. Piękne zdjęcie, to drugie :) Taki zamyślony podróżnik, jednocześnie jakby skaczący z radości, że jest w takim pięknym miejscu!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty