Kłajpeda i Park Narodowy Mierzei Kurońskiej (Klaipėda)

 

Litwa, Łotwa i Estonia, są często wymieniane jednym tchem, jako cel podróży wakacyjnych. Często też ograniczamy się do odwiedzenia jedynie stolic. To wielki błąd! Każdy z tych krajów oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Czas przenieść się w bliskie Polakom miejsca - Kresy! Poza TrokamiPowiewiórką, Górą KrzyżyMarcinkańcami mamy oczywiście Wilno - miasto, którego nie możemy nie odwiedzić. Drugim co do wielkości miastem Litwy jest Kowno. Jeśli sprzyja pogoda, warto wybrać się nad Morze Bałtyckie. Jednym z piękniejszych litewskich miast jest Kłajpeda.  Klikajcie i czytajcie dlaczego!

Jest to miasto o bogatej historii rozpoczynającej się w XIII wieku. Przeszło przez wiele rąk, w tym oczywiście polskie. Największe wpływy architektoniczne miały tam Niemcy. Kłajpeda nie wygląda zatem jak inne, litewskie miasta, lecz jej osiedla przypominają bardziej te spotykane u naszych zachodnich sąsiadów.


Do zabytków w Kłajpedzie należą: kościół ewangelicki z XVIII wieku, ruiny zamku z XIV wieku, spichlerze z XVIII wieku oraz teatr z drugiej połowy XIX wieku. Znajduje się tam bardzo malowniczy Rynek oraz port, wszystko w "rybackim" stylu. Warto przespacerować się mniejszymi i większymi uliczkami i np. spędzić czas w jednej z sympatycznych kawiarenek.Najciekawszym elementem miejscowości jest jednak jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Aby dostać się na bałtycką plażę trzeba przepłynąć rzekę promem. W miasteczku znajdują się dwa terminale (nowy i stary). Rozkład jazdy i wszystkie informacje o promach można znaleźć tutaj.


W Parku Narodowym poza piękną, piaszczystą plażą znajduje się wiele innych atrakcji. Jeśli mamy dużo czasu, warto zabrać ze sobą rower - ścieżki są tam bardzo wygodne do jazdy!
Największą atrakcją Parku są wędrujące wydmy – nieograniczone lasem piaski przesuwają się i zasypują to, co spotkają na swojej drodze - np. wsie (przez trzy wieki pochłonęły ich aż 14). Ponadto, 70 % Parku pokryte jest lasem. Na Mierzei znajduje się miasto Nerynga, które składa się z rybackich osad (Juodkrantė, Preili, Pervalki i Nidy). Juodkrantė słynie z wyrobów z bursztynów z czasów archaicznych. Można tam także zwiedzić neogotycki kościół ewangelicki, muzeum historyczne, etnograficzną chatę rybacką i galerię bursztynu. Na Górze Czarownic znajdują się rzeźby litewskich artystów. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Kłajpedy położoną na końcu Mierzei Kurońskiej jest Litewskie Muzeum Morza z Akwariami oraz Delfinarium. W bardzo dużym forcie z czasów pruskich możemy podziwiać wystawy, na których przedstawiono historie związane z morzem - między innymi historię nawigacji morskiej, duże akwarium (gdzie największą atrakcją jest tunel podwodny) i inne ciekawe rzeczy. Szczegóły można przeczytać na stronie obiektu (która otworzy się po kliknięciu w nazwę). Atrakcją szczególnie dla dzieci są także pokazy delfinów i lwów morskich w Delfinarium, na które trzeba zakupić osobny bilet wstępu. Bilety można zakupić wcześniej przez Internet, by uniknąć kolejek, na tej stronie. Za darmo w kompleksie obiektów można zwiedzić mały skansen - model dawnej wsi rybackiej oraz kilka dużych statków. Do Muzeum najłatwiej dostać się pieszo ze starego terminala promowego (około 1,5 kilometra drogi). Można skorzystać także z przejażdżki bryczką konną lub "kolejki" turystycznej.
JAK DOJECHAĆ? 
Z Wilna do Kłajpedy jeździ wygodny i bardzo szybki pociąg ekspresowy. Jeśli mamy mało czasu, spokojnie możemy wybrać się na jednodniową wycieczkę z Wilna (w Kłajpedzie spędzimy około 6 godzin). Polecam jednak zostać w mieście na dłużej. Rozkład jazdy kolei litewskich (i możliwość kupna biletów) znajdziemy tutaj. Do Kłajpedy jeżdżą także autobusy z różnych litewskich i łotewskich miast. Rozkład jazdy i możliwość kupna biletów na tej stronie.


Komentarze

Popularne posty