Kalwaria w Werkach


Werki to najbardziej na północ położona dzielnica współczesnego Wilna. Od zachodu przytuliła się do prawego brzegu Wilii, od północy i zachodu jej kres wyznacza granica administracyjna miasta, a od południa przylega do bardziej centralnie położonych dzielnic.  Pod względem morfologicznym Werki są bardzo urozmaicone. Znajdują się tutaj różnorodne przykłady zabudowy. Są typowe blokowiska z czasów radzieckich, są osiedla zabudowy jednorodzinnej, są obszary przemysłowe i handlowe. Na mapie uwagę jednak przykuwa duży zielony obszar leśny. To Park Regionalny w Werkach, którego częścią są Zielone Jeziora i Jerozolimka z piękną kalwarią. To właśnie o niej dzisiejszy wpis.


Staraniem kolejnych arcybiskupów wileńskich, żyjących w XVII wieku powstał wielki kompleks pielgrzymkowy w założeniach przypominający Ziemię Świętą.  Przechadzając się leśnymi ścieżkami, o łącznej długości około 7 kilometrów, natrafimy na kolejne stacje drogi krzyżowej. Możemy prześledzić i przypomnieć sobie ostatnie chwile życia Jezusa. Kaplice, pod względem architektonicznym, są bardzo zbliżone do siebie wyglądem, nie są też szczególnie wyjątkowe. Sam spacer po piaszczystych drogach, wśród wysokich sosen i chwila zadumy są dla nas nagrodą. Do tego dochodzi jeszcze świadomość, jak wiele pokoleń ludzi przemierzało te szlaki, wymadlało potrzebne łaski, przepraszało za grzechy. Ta wielowiekowa tradycja pielgrzymowania nie ustała także wtedy, gdy władze radzieckie wysadziły kaplice w powietrze. Dziś możemy oglądać ich wierne kopie.


Na zakończenie wędrówki czeka nas podejście na wysokie wzniesienie. Sprawę trochę ułatwiają schody, które w dawniejszych czasach pokonywano na kolanach. Z każdym kolejnym krokiem odsłania się przed nami fasada kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowanego w pięknym stylu rokoko. Pierwotnie był on częścią klasztoru dominikanów, którzy opiekowali się kalwaryjskimi ścieżkami. Dziś jest on siedzibą jednej z wileńskich parafii.  Ze szczytu wzniesienia roztacza się widok na korony drzew i cmentarz z wieloma polskimi grobami, a także kwaterą żołnierzy Armii Krajowej. Możecie zapoznać się z tym miejscem oglądając film jednego z youtuberów.JAK DOTRZEĆ?

W centrum Wilna najlepiej wsiąść w autobus linii 1G na placu Vinco Kudirkos zaraz przy słynnej Alei Giedymina.  Wysiadamy na przystanku Kalvarijos (Kalwaryjska) po około 20 minutach jazdy. Od razu zorientujemy się, gdzie się udać. Wieże kościoła są dobrze widoczne.


Jeśli posiadamy więcej czasu to polecamy wyprawę rowerową. Rozpoczynamy ją przy Arsenale. Od razu przejeżdżamy na drugą stronę Wilii po Moście Mendoga. Stąd prowadzi wygodna droga wzdłuż rzeki. Nie będą nas niepokoić samochody. Trasa jest zupełnie odseparowana od ruchu aut. Kilka razy przejedziemy pod mostami wysokozawieszonymi nad lustrem wody, miniemy kąpielisko na Żyrmunach i kilka innych atrakcji. Cisza, spokój i kontakt z piękną wileńską przyrodą.


Ścieżki kalwaryjskie musimy odnaleźć w okolicach dawnego klasztoru Trynitarzy na Trynopolu. Charakterystyczny kościół z dwiema wieżami zobaczycie na pewno jadąc brzegiem Wilii. Będziecie mieć lepsze rozeznanie w terenie, jeśli skorzystacie z mapy rowerowej przygotowanej przez Samorząd Miasta Wilna i wcześniej linkowaną mapę Parku Regionalnego w Werkach.

Komentarze

Popularne posty