SintraOpisywana już przez nas stolica Portugalii kryje w sobie wiele tajemnic. Jeszcze więcej kryją jej bliskie okolice. W czasie swojego urlopu warto zaplanować jednodniową wycieczkę do Sintry, lub wręcz zatrzymać się w tym niezwykłym miejscu na dłużej. Dlaczego? Klikajcie i czytajcie!


Sintra to malownicze, zielone miasteczko położone na zachód od Lizbony wśród wzgórz. Trzeba być przygotowanym na panujący tam bardziej górski klimat, dużo ostrzejszy i wilgotniejszy niż w Lizbonie. Sprzyja on urozmaiconej i bujnej roślinności, którą z przyjemnością podziwiać będzie każdy choć trochę zafascynowany palmami, sekwojami i monsterami w naturalnym środowisku. Miasto wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Roślinność
Idąc spacerem ze stacji kolejowej w Sintrze skręciliśmy nieco przypadkowo z głównej ulicy w boczną alejkę, która, jak się później okazało, prowadziła do parku. Park ten był tajemniczym ogrodem botanicznym (Parque da Liberdade), pełnym zakręconych alejek prowadzących to w górę, to w dół. Spotkać tam można było rośliny takie jak sekwoje, monstery, palmy, hibiskusy, kwitnące już w styczniu (!) irysy czy magnolie... Warto zatem tam wstąpić o każdej porze roku - zimą by zachwycić się kwitnącymi roślinami, a latem by zaznać ochłody w cieniu wysokich drzew. Takich parków w Sintrze jest bardzo dużo, jednak pozostałe są częścią zespołów pałacowych i trzeba płacić za wstęp, a tutaj moc atrakcji czeka na nas zupełnie za darmo. 
Historyczne centrum - Pałac Narodowy
Najbardziej znanym budynkiem Sintry jest Pałac Narodowy (Palacio Nacional de Sintra). To najstarszy portugalski pałac z ponad osiemsetletnią tradycją. Dominuje nad Starówką (po której również warto się przespacerować, by wchłonąć atmosferę miasteczka) i jest mieszanką stylów architektonicznych. Jest dobrym przykładem zdobnictwa manuelińskiego oraz ceramiki w stylu mudejar. Był siedzibą królów Portugalii aż do upadku monarchii w 1910 roku. Wewnątrz czeka na nas wiele niespodzianek, sal z pięknie zdobionymi sufitami, ścianami wyłożonymi płytkami azulejos czy też zabytkowymi meblami. Najbardziej oryginalne są jednak XV-wieczne kuchnie, nad którymi górują 33-metrowe, stożkowe kominy, które zwracają uwagę zwłaszcza z zewnątrz. Nie ma takich nigdzie w Europie!
Za wstęp do pałacu zapłacimy 9,5 euro (bilet ulgowy 7,5 euro; dzieci do lat 7 - bezpłatnie). Godziny otwarcia codziennie od 9.00 do 19.30. Można nabyć także bilety łączone na inne atrakcje turystyczne miasta. Po szczegółowe informacje odsyłam na oficjalną stronę. 

Rezydencja Milionera
Około 10 minut drogi od Pałacu Narodowego znajduje się Quinta da Regaleira, czyli zabytkowa rezydencja z XIX wieku. Jej właściciel - Cavalho Monteiro zwany Monteiro dos Milhoes (czyli Milionerem Monteiro) był ekscentrykiem ze zbyt dużą ilością pieniędzy, co widać podczas zwiedzania tego tajemniczego miejsca. Oprócz samej willi Milioner zafundował turystom spacer po niesamowitym parku pełnym sztucznych grot, studni, fontann, gloriet... Znajdują się tam także tunele, którymi można się przemieścić z jednego końca parku na drugi. Po szczegółowe informacje odsyłam na oficjalną stronę. 
Kolorowy szał - Pałac Pena
Na jednym ze wzgórz okalających miasto znajduje się baśniowy Pałac Skalny (Palacio Nacional i Parque da Pena). Jest zauważalny z daleka dzięki swoim kolorom i dużą ilością wieżyczek, co było pomysłem księcia Ferdynanda. Jego budowę rozpoczęto w latach 40. XIX wieku na fundamentach średniowiecznego klasztoru. Zwiedzanie Pałacu to architektoniczna przygoda - pełno tu minaretów, łukowych pasaż, baszt, zwodzonych mostków, kafli, jaskrawych barw, rzeźb, manuelińskich zdobień... Ponadto zwiedzający mogą rozkoszować się pejzażem rozciągającym się ze szczytu góry. Granitowe zbocza wokół Pałacu zajmuje 200-hektarowy park w stylu romantycznego ogrodu (kręte ścieżki, elementy małej architektury, świątynie, bujna roślinność, jeziora), po którym warto się przespacerować. Warto wejść na najwyższy punkt w okolicy - Cruz Alto (525 m n.p.m.), na którym stoi krzyż w stylu manuelińskim i rozciąga się stamtąd widok aż po Lizbonę. 

Z miasta do pałacu można dojść pieszo dwoma szlakami - pierwszy z nich to Calcada da Pena wijący się przez las i mijający kilka oryginalnych rezydencji w stylu art noveau. 

Można także wjechać na górę autobusem, co polecamy tym osobom, które mają mniej czasu lub gorszą kondycję. Autobus linii 434 odjeżdża co 15 minut spod dworca kolejowego oraz spod informacji turystycznej w centrum. Bilet u kierowcy kosztuje 6,9 euro ("hop on, hop off") lub 3,9 euro (jednorazowy). 

W sezonie letnim za wstęp do parku i pałacu osoba dorosła zapłaci 14 euro, w sezonie zimowym nieco mniej. Bilet ulgowy kosztuje 12,5 euro. Po szczegóły dotyczące godzin otwarcia i cen odsyłam na stronę oficjalną.
Zamek Maurów
Gdyby komuś mało było wrażeń to na sąsiednim wzgórzu znajduje się Zamek Maurów (Castelo dos Mouros). Jest to średniowieczna budowla zrujnowana podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi w 1755 roku, co nadaje jej dodatkowego, tajemniczego charakteru. Warto przespacerować się po nim i zaglądać do przeróżnych zakamarków podziwiając panoramę okolicy. 

Można dojść tam pieszo z Pałacu Pena (około 15 minut drogi) lub z miasta. Można także podjechać autobusem 434. 

Za wstęp osoba dorosła zapłaci 8 euro. Po szczegóły odsyłam na stronę oficjalną. 

Tramwajem na plażę
Jedną z najpopularniejszych plaż w okolicy Lizbony jest Wielka Plaża (Praia Grande). Jest malowniczo położoną plażą, na której nie brakuje turystom i mieszkańcom niczego (cała infrastruktura sportowo-gastronomiczna znajduje się na miejscu). 

Dodatkowo można się wspinać po wyznaczonych szlakach na klify, na których poza widokiem na Ocean można podziwiać skamieniałe odciski i ślady... dinozaurów (aż 66 stanowisk)! 

Na plażę można dojechać z dworca autobusowego w Sintrze autobusami linii 441 oraz 439 w kierunku Terrugem Escola, wysiadając na przystanku Praia Grande.  Rozkład jazdy można znaleźć tutaj. 

Dużo jednak ciekawszą opcją, ale dostępną jedynie w sezonie letnim, jest przejazd zabytkowym tramwajem. Kursuje on od środy do niedzieli od 24 czerwca do 4 września, średnio co 2 godziny. Rozpoczyna swój bieg w Sintrze przy Rua Gen. Alves Rocadas 2. Za bilet osoba dorosła zapłaci 3 euro, a dziecko 2 euro. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na tej stronie. 
Ten wpis to jedynie krótkie streszczenie wrażeń jakie można doznać w Sintrze. Oprócz opisanych miejsc warto odwiedzić jeszcze Pałac Monserrate położony w pobliżu będący egzotyczną willą. Po kliknięciu w nazwę pałacu zostaniemy przekierowani na jego oficjalną stronę z wszystkimi informacjami.


JAK DOJECHAĆ?
Z Lizbony można się dostać do Sintry bez większego problemu pociągiem podmiejskim jadącym z Dworca Rossio w centrum. Podróż trwa około 30 minut. Za bilet zapłacimy 2,25 euro. Po szczegóły dotyczące rozkładu jazdy odsyłam na stronę przewoźnika. 

Na poniższej mapie zaznaczam opisane atrakcje Sintry.Komentarze

Popularne posty