Na dobry początek ...

Otaczający nas świat był od zawsze naturalnym obiektem zainteresowania człowieka. Na bazie zdobywanych doświadczeń rozwinęły się nauki przyrodnicze, w tym współczesna geografia rozumiana jako nauka o zróżnicowaniu powłok ziemskich w czasie i przestrzeni.


Za jednego z twórców nowożytnej geografii uważa się niemieckiego badacza Alexandra von Humboldta. Oprócz wielu opisów i definicji zjawisk, wypracował on metody prezentacji zjawisk liczbowych na mapach (kartogram, izolinia). Mapy opracowywane przy pomocy humboldtowskich założeń są jednym z najchętniej wykonywanych zadań przez uczniów podczas zajęć koła geograficznego.




Kiedy pewnego dnia otrzymałem od uczniów klasy wychowawczej prezent w postaci pluszowego pieska i budy, to kwestia imienia była oczywista - Humboldt. Tak oto pojawiło się drugie skojarzenie z nazwiskiem niemieckiego naukowca. Po pewnym czasie do pieska Humboldta dołączył kolejny piesek - Tasman.




W naszej szkole każda osoba zainteresowana geografią ma możliwość rozszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Na stronie można zapoznać się z aktualną ofertą zajęć pozalekcyjnych, przeczytać sprawozdania z wyjazdów, zapoznać się z sukcesami uczniów i zadaniami dodatkowymi a także poznać różne formy pracy.

Początki zajęć dodatkowych z geografii związane są z osobami Magdy, Sary, Kasi, Tomka i Marcina (na zdjęciu poniżej widzimy pionierów koła). To właśnie oni pewnego wrześniowego czwartku 2007 roku nie bali się zastukać do drzwi sali 36 i powiedzieć: „przyszliśmy na kółko". Inną grupą pionierską są uczniowie klasy "F" z rocznika 2006-2009, dzięki którym zrodziła się tradycja sobotnich wycieczek. W tym miejscu wypada podziękować im za cierpliwe znoszenie wszystkich edukacyjnych eksperymentów i stworzenie tradycji i zwyczajów koła.


Pionierzy koła turystycznego na jednej z wycieczek
Brukalice, 18 października 2008
(od lewej: Michał Chruszczewski, Maks Berezowski, Radek Czemerys, 
Dawid Knitter, Bartosz Błażej, Dagmara Knitter, Asia Zaręba, 
Jan Taczyński, Asia Smoter,  fot. Ania Hasiuk)
Pionierzy koła geograficznego na wycieczce pożegnalnej  
Poznań, 26 czerwca 2010
(od lewej: Sara Damm, Magda Nuckowska, Tomek Drab, 
Marcin Świędrych, Jan Taczyński,  fot. Grzegorz Smoła)

W pierwszym roku mojej pracy, czyli w roku szkolnym 2007/2008 funkcjonowało koło matematyczno-geograficzne. Okazją do nawiązania współpracy pomiędzy nauczycielami (obok piszącego te słowa byli to Agnieszka Reymont-Kosiek i Urszula Kochanowska-Adamska) był wspólny udział uczniów zainteresowanych matematyką i geografią w V Wrocławskich Marszach Matematycznych na Orientację, które miały miejsce w dniu 6 października 2007. Uczniowie mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę zarówno z zakresu geografii, matematyki, jak i informatyki.

Tak to się wszystko zaczynało, od współpracy z
nauczycielką matematyki p. Agnieszką Reymont-Kosiek
i udziałem w V Wrocławskich Marszach Matematycznych na Orientację.
Wrocław, Park Szczytnicki, 6 października 2007



W kolejnych latach funkcjonowały z różnym natężeniem koło geograficzne, dedykowane głównie dla pierwszoklasistów i turystyczne przeznaczone dla starszych klas. Dziś również ty możesz dołączyć do koła i zacząć tworzyć jego historię, a przede wszystkim rozszerzyć swoje geograficzne horyzonty. Zapraszam!


Jan Taczyński

Jeżeli nie życzą sobie Państwo, aby Państwa zdjęcie lub zdjęcie z państwa wizerunkiem, było zamieszczone w galerii, proszę przesłać informacje na adres email: jan.taczynski@wp.pl. Po otrzymaniu informacji zdjęcie zostanie usunięte. 
 

Popularne posty