17 południk
Byłem na spacerze z Osobowic na Popowice. Przy węźle drogowym towarzyszącym zjazdowi z Mostu Milenijnego natknąłem się na granitowy obelisk z wyrytą bruzdą. Podpis na kamieniu nie pozostawiał złudzeń to "17 południk". Przechodziłem tędy wiele razy do pracy i z pracy, ale dopiero teraz zauważyłem ten obelisk.
Jego historia sięga budowy Mostu Milenijnego, czyli początku XXI wieku. Wrocławski geodeta pan Władysław Kluczewski zainteresował tematem budowlańców. Szef firmy Skanska budującej most pan Zygmunt Andrejas postanowił upamiętnić tę geodezyjną atrakcję właśnie w formie obelisku.
Ze względów geograficznych ma on praktyczne znaczenie, po bruzda sugeruje przebieg południka w osi północ południe i jego linearny charakter.
Od razu sobie pomyślałem o wypromowanej w zeszłym roku nowej nazwie przystanku tramwajowego. Przy okazji otwarcia lini tramwajowej przez Popowice na mapie naszego miasta pojawił się przystanek "Wrocław Popowice, 17 południk". Jadąc tramwajem, wiele razy słyszałem że ktoś "właśnie wysiada na 17 południku", albo że lepiej pojechać "do 17 południka bo stamtąd jest bliżej".
Jako nauczyciel w duchu się na to złościłem. Czy ludzie nie zapamiętają, że 17 południk jest punktem? Okazuje się, że nie jestem w tych wątpliwościach sam. Inicjatywa wytyczenia południka w terenie należy do wspomnianego geodety p. Władysława Kluczewskiego. W 2019 roku zainicjował on projekt w ramach budźetu obywatelskiego. Niestety projekt nie zyskał akceptacji mieszkańców.
O pomyśle na 17 południk możecie przeczytać tutaj.
Komentarze
Prześlij komentarz