Miasto z piernikaPrzez cały styczeń w dzierżoniowskim Młynie Hilberta można podziwiać miasto w piernika. Jest to ciekawa inicjatywa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasta Dzierżoniów. W ramach warsztatów, lub we własnym domu mieszkańcy przygotowywali wypieki w kształcie budynków. Następnie całość zamontowano na makiecie. Po wejściu do wnętrza uderza piernikowy zapach. Właśnie stamtąd wróciłem, niezapomniane wrażenie. 

Organizatorzy chcą nawiązać do tradycji pieczenia pierników w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pierwsza wzmianka z ziem polskich o pieczeniu pierników należy do sąsiedniej Świdnicy. W 1293 r. o śląskich piernikarzach napisano „piperatas tortas facientes”, czyli robiących pieprzne ciasta. 


Młyn Hilberta, jeszcze do niedawna był zakładem przemysłowym, produkującym, a jakże mąkę, otręby i przetwarzającym inne produkty zbożowe. Zabytkowe maszyny, działające od blisko 100 lat  zostały uznane za zbyt wartościowe, aby zniszczyć je i w ich miejsce postawić nowe młyny. Zakład produkcyjny zamknięto i dziś trwają starania aby stał się on placówką kultury. Być może Dzierżoniów wpisze się na mapę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w okresie przedświątecznym, aby zbudować piernikowy dom, albo w okresie poświątecznym, aby podziwiać piernikową makietę.  


Wystawa Piernikowe Miasta 
jest czynna codziennie w godz. 8:00 – 16:00, 
w weekendy od 10:00 do 18:00, 
do końca lutego 2019 roku.

Komentarze

Popularne posty