Mużaków (Bad Muskau)


Łużyce Górne i Dolne, to niezwykle ciekawy region historyczny położony we wschodnich Niemczech, na terenie dzisiejszych krajów związkowych Brandenburgia i Saksonia. W kolejnych odcinkach naszego cyklu o Łużycach pokażemy Wam wiele niezwykłych miejsc i miejscowości, związanych z krainą, gdzie mieszkają nasi słowiańscy bracia Serbowie Łużyccy. Dziś zapraszamy do Mużakowa (Bad Muskau) i znajdującego się tu parku. 

Mużaków (Bad Muskau) to miasto uzdrowiskowe. Zainteresowanie leczniczymi właściwościami źródeł się tam znajdujących jest datowane na początek XIX wieku, kiedy to książe Herman von Pückler został właścicielem miasta. On też założył wokół istniejącego już od XIV wieku zamku - 1200 hektrarowy park w stylu angielskim, stanowiący największą atrakcję całej okolicy. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Obecnie ma on 728 hektarów, z czego większa część znajduje się na terenie Polski! Dzisiejszy park jest wynikiem pracy kilku architektów, ponieważ Pückler był człowiekiem - mówiąc w skrócie - marzącym, ale dosyć ekscentrycznym i "miłującym kobiety", w związku z czym po zrealizowaniu niewielkiej części swojego wielkiego projektu był zmuszony sprzedać posiadłości.
Parki w stylu angielskim to ogrody przyzamkowe kształtowane na wzór natury. Kształtowane, ponieważ to ludzie usypywali tam pagóki, zmieniali bieg rzek lub tworzyli nowe cieki wodne, kładli w odpowiednim miejscu złamane konary drzewa czy stawiali ruiny niby średniowiecznego zamku. Wszystko, by całość wyglądała naturalnie, ale zaplanowana była tak, by móc tą naturę podziwiać. Skomplikowane, prawda? Właśnie dlatego te "romantyczne parki krajobrazowe", bo tak są nazywane ogrody w stylu angielskim, do dziś zachwycają. Konieczne jest przespacerowanie się po mużakowskim parku, by poczuć ten niesamowity klimat. 
W okolicy samego zamku ogród przypomina już bardziej styl francuski - znajduje się tam kilka uporządkowanych, kolorowych kwietników i przystrzyżonych żywopłotów oraz rośliny kubłowe ustawione wzdłuż ścieżek. Jednak już za winklem można obserwować pałac z trawiastej łąki. To także sprytny pomysł architekta krajobrazu - im dalej od eleganckiego pałacu, obserwator ma czuć się bliżej natury i móc ją swobodnie obserwować. 
Obecny Zamek w Mużakowie to Nowy Zamek, wzniesiony w XVI wieku w stylu renesansowym. Obecnie znajduje się tam wystawa poświęcona Pücklerowi, można podziwiać wnętrza oraz wejść na wieżę - by stamtąd z kolei obejrzeć założenie parkowe (warto popatrzeć na nie z góry, by ujrzeć zarys kompozycyjny!). W sezonie zimowym za wejście na wystawę oraz wieżę osoba dorosła zapłaci 7,5 euro. Po więcej informacji odsyłam na stronę oficjalną, niestety na razie tylko w języku niemieckim (trwają prace nad językiem polskim i angielskim).
Oprócz tego znajduje się na terenie parku Stary Zamek, z XVI wieku (odbudowany w XX wieku), z palmiarnią. W jego okolicy znajduje się grób Machbuby, egipskiej niewolnicy kupionej przez Pücklera na targu podczas podróży. 

Jedną z atrakcji parku jest także Mużakowska Kolejka Leśna kursująca w sezonie letnim z Białej Wody (Weißwasser). Za bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę zapłacimy 6,5 euro, w dwie strony- 9,5 euro. Rozkład jazdy i szczegółowy cennik oraz trasę znaleźć można na stronie oficjalnej (w języku polskim!)

Po niemieckiej stronie obejrzymy zamki, Park Zdrojowy i Park Górski natomiast po polskiej większą część parkowego założenia z arboretum. Poniżej prezentujemy poglądową mapę z opisem atrakcji Mużakowa [za: dzieje.pl]Samo miasteczko Mużaków jest małym, zadbanym i spokojnym niemieckim miastem. Poza sezonem nie widać tam turystycznego szału, ale na Rynku lub w okolicach można coś zjeść lub odpocząć po intensywnym zwiedzaniu Parku. Z ciekawych miejsc warto odwiedzić późnogotycki, choć przebudowany w XVI i XVII wieku kościół protestancki

JAK DOJECHAĆ?

Niestety, z Polski ciężko się dostać do Mużakowa komunikacją publiczną, mimo iż znajduje się na granicy i jest wielką atrakcją turystyczną.
Jeśli nie macie samochodu możemy polecić podróż pociągiem z Wrocławia do niemieckiego Zgorzelca (Görlitz), tam przesiadkę na pociąg do Cottbus i wysiadkę w Białej Wodzie (Weißwasser), skąd odjeżdża autobus do centrum Mużakowa. W sezonie letnim z Weißwasser można do parku dojechać kolejką leśną, o której wspominaliśmy wyżej.

Brzmi skomplikowanie, ale nie trzeba się tego bać. W Niemczech zarówno pociągi, jak i autobusy jeżdżą często, a na przesiadki nie trzeba daleko chodzić ani długo czekać. Rozkład z niemieckiego Zgorzelca do Mużakowa można znaleźć tutaj.  Dworzec autobusowy w Białej Wodzie znajduje się na placu przed Dworcem Kolejowym. Autobus linii 250 kursuje docelowo do Mużakowa, więc nie trudno go znaleźć. 

Warto zaopatrzyć się już w Polsce w bilet EURO NYSA, ważny od stacji Bolesławiec na pograniczu polsko-czesko niemieckim. Koszt dla jednej osoby to 25zł, a dla małej grupy - czyli 5 osób - 75 zł. Więcej informacji, zasięg ważności i ceny znaleźć można tutaj.  Bilet jest także ważny na mużakowską kolej wąskotorową!


Komentarze

  1. Co jest ciekawego w tym krajobrazie? Otoczaki na skalniak! Dobry artykul. Gratulacje.G.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty