Złoczów (Золочів)

Z odległych krańców Europy czas przenieść się na bliskie sercu Polaków Kresy Wschodnie. Przebywając tam dłużej można odkryć wiele niesamowitych, zapomnianych miejsc. Postaram się Was do nich zaprowadzić. Tego dnia odwiedzimy Złoczów

 

Podobnie jak większość kresowych miast, Złoczów ma ciekawą historię. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tej historii było wybudowanie przez ojca króla Jana Sobieskiego - Jakuba, zamku. Syn króla - również Jakub - ufundował natomiast kolegium pijarskie, w którym po 1760 r. wykładał m.in. Onufry Kopczyński (autor pierwszej gramatyki języka polskiego) i do którego uczęszczał Ignacy Zaborowski, autor pierwszych polskich tablic logarytmicznych. 

fot. MŁ, 2015

Wspomniany XVI-wieczny zamek jest jednym z ważniejszych zabytków Złoczowa i jednym z elementów Złotej Podkowy Lwowszczyzny.  Dawniej forteca obronna, przeszedł także złe czasy drugiej wojny światowej służąc jako więzienie NKWD, był całkowicie zniszczony i... zupełnie niedawno odbudowany! Obecnie jest to filia Lwowskiej Galerii Sztuki. Wnętrza można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00 - 17.00. Kosztami się nie przejmujcie:) Największe wrażenie robi ogromny obraz przedstawiający bitwę pod Parkanami. Niedawno na terenie Zamku w Pałacyku Chińskim otworzono także niewielkie Muzeum Kultur Wschodu, co jest rzadkością na terenie Ukrainy! Można tam zobaczyć np. rzeźbę z drewna sandałowego! 

fot. MŁ, 2015
O ile zwykle ukraińskie miasteczka są zaniedbane, to centrum Złoczowa prezentuje się bardzo dobrze. Warto przespacerować się miejskimi ulicami i odwiedzić  dawny Kościół oo. pijarów pw. Wniebowzięcia NMP z 1730 roku - jeden z nielicznych kościołów w Galicji nieprzerwanie czynnych w czasach sowieckich! Jego fasada przypomina nieco fasady Kościołów znane z krajów śródziemnomorskich! 

fot. MŁ, 2015

fot. MŁ. 2015
Ponadto nie można zapomnieć o nieco ukrytym zabytku Złoczowa. Na lokalnym cmentarzu znajduje sKaplica Poległych Bohaterów (także zwana Kaplicą Orląt Złoczowskich). Spoczywają tam zwłoki 22 oficerów i żołnierzy polskich, torturowanych i zamordowanych przez Ukraińców w Złoczowie w czasie walk polsko-ukraińskich w latach 1918-1920. Kaplica została poświęcona 21 września 1921 po ekshumacji zwłok poległych, którzy zostali pochowani pierwotnie w zbiorowej mogile. Uroczystości poświęcenia kaplicy zgromadziły ok. 40.000 osób w tym senatorów USA i Wielkiej Brytanii. W okresie Ukraińskiej SRR w kaplicy znajdował się magazyn narzędzi i składowisko śmieci. W 1992 miejscowe Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej przy późniejszym wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przystąpiło do odnowy obiektu, który był w ruinie: zawalony dach, drzewa rosnące na murach. Po renowacji na pierwszym piętrze znajduje się mauzoleum, a na drugim kaplica (tekst o Kaplicy za: pl.wikipedia.org). Dojdziemy tam idąc wzdłuż płotu cmentarza, a tuz obok Kaplicy można wejść na cmentarz. 


JAK DOJECHAĆ?
Do Złoczowa można dojechać bezpośrednim pociągiem ze Lwowa jadącym w kierunku Tarnopola (ТЕРНОПІЛЬ).  Podróż powinna zając około 1,5 godziny. Podróżując kolejami ukraińskimi trzeba być cierpliwym i spokojnym - do celu dojedziemy na pewno (i to bezpiecznie!), tylko mogą występować niewyjaśnione opóźnienia. Polecam po prostu zabrać w podróż jedzenie, picie i dobre towarzystwo! (Ale zwykle pociągi są punktualne, nie martwcie się!). 
Ze stacji w Złoczowie prostą drogą można udać się do miasta, mijając po drodze wspomniany cmentarz. 

fot. MŁ, 2015
 

Komentarze

Popularne posty