Buczacz

Kliknij, aby zobaczyć inne wpisy

Z odległych krańców Europy czas przenieść się na bliskie sercu Polaków Kresy Wschodnie. Przebywając tam dłużej można odkryć wiele niesamowitych, zapomnianych miejsc. Postaram się Was do nich zaprowadzić. Po Starym Siole oraz Stanisławowie, kierujemy się jeszcze bardziej na południe od Kołomyi - do Buczacza


Zapewne każdemu, kto uczył się kiedykolwiek historii ta nazwa coś mówi. I słusznie, ponieważ w 1672 roku zawarto tam pokój, zwany przez wielu haniebnym, w którym Michał Korybut Wiśniowiecki oddał Turkom Podole.

Zamek w Buczaczu; fot. MŁ, 2014
Nad całym miastem góruje Zamek. W zasadzie są to jego nędzne ruiny. Nie można jednak nimi pogardzić ze względu na historię. Aż do końca XVII wieku stawiał dzielnie opór licznym najazdom Turków, Tatarów, Kozaków i Moskali. Odegrał głośną rolę w 1672 roku podczas oblężenia sułtana Mahometa IV. W zamku broniła się pod nieobecność męża, Jana Potockiego, żona Teresa. Widząc, że z garstką obrońców nie zdoła oprzeć się potędze najeźdźcy, wysłała do niego posłów z oznajmieniem, że broni się sama i pokonanie jednej białogłowy wielkiej sławy sułtanowi nie przyniesie. Było jeszcze kilka podobnych sytuacji, a za każdym razem zamek wychodził z nich "cały i zdrów". Zniszczony został w 1676 roku, ale natychmiast odbudowany przez właściciela. Przetrwał w dobrym stanie aż do połowy XVIII wieku. 
Ratusz; fot. MŁ, 2014

za: pl.wikipedia.org
Wspomniany wcześniej pokój buczacki został zawarty pod tzw. "lipą Mahometa", która znajduje się w południowej części miasta. W samym środku stoi zbudowany pod koniec XVIII wieku, słynny Ratusz. Dawniej znajdowały się na nim figury przedstawiające 12 prac Herkulesa, ale po dramatycznym pożarze (1865 r.), pozostały jedynie cztery z nich. Nieopodal znajduje się Kościół, na którego drzwiach widnieje tajemniczy napis "Chcąc Potockich Pilawa mieć trzy krzyże całe, dom ten na Bożą wybudował chwałę". Chodzi tu konkretnie o herb Pilawa, na którym jest dwa i pół krzyża. 

Buczacz leży nad rzeką Strypą. Wszystkie opisane powyżej zabytki leżą na jej lewym brzegu. Teraz czas przejść przez most  i wspiąć się lekko pod górkę aby zobaczyć po pierwsze panoramę na Zamek, a po drugie- Cerkiew Bazylianów pw. Krzyża Świętego. Kawałek dalej znajduje się cmentarz z wieloma polskimi grobami.

Cerkiew Bazylianów; fot. MŁ, 2014

JAK DOJECHAĆ?

Buczacz oddalony jest od opisywanego Stanisławowa o niecałe 70 kilometrów. Można zatem zrobić tam bazę wypadową. Jest to spore miasto, więc powinien znaleźć się jakiś autobus lub marszrutka jadąca ze Stanisławowa w kierunku Czortkowa (Чортків). Jeśli poruszamy się własnym samochodem należy również kierować się na Czortków. Muszę dodać, że drogi "województwa stanisławowskiego" należą do legendarnych, to znaczy, prawdopodobnie najgorszych w całym kraju. :)

za: maps.google.pl

Komentarze

Popularne posty