Wymiana młodzieżowa

W dniach 5-10 lipca 2009 roku Dortmundzko-Wrocławska Fundacja św. Jadwigi przeprowadziła pilotażowy projekt pod hasłem: „Wspólna praca i poznanie drogą do zbliżenia”, polegający na spotkaniu młodzieży z Niemiec i z Polski w celu wspólnego porządkowania poniemieckich grobów na wrocławskim cmentarzu parafii św. Rodziny na Sępolnie.W projekcie wzięła udział grupa licealnej młodzieży z Dortmund-Marten i ich rówieśnicy z Wrocławia. Obie grupy integrowały się poprzez wspólną pracę i zabawę. W ramach projektu uporządkowano zieleń, umyto kamienie i odnowiono liternictwo na 40 grobach z lat 1851-1946, znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Smętnej we Wrocławiu. Prace przeprowadzone zostały pod nadzorem zarządu cmentarza.


W czasie popołudniowych zajęć młodzież z Dortmundu poznawała Wrocław, dzielnice, w których przebywali oraz miejskie atrakcje turystyczne. Bardzo podobały się im wrocławskie krasnale, pokazy fontann obok Hali Stulecia, a także park linowy na wyspie Opatowickiej.


Inicjatywa projektu zrodziła się na podstawie wieloletnich doświadczeń red. Grażyny Orłowskiej-Sondej z Telewizji Wrocław (TVP3) z akcji porządkowania polskich nekropolii na Ukrainie. Fundacja św. Jadwigi postanowiła włączyć się w tę akcję, organizując i finansując przyjazd niemieckiej grupy do Wrocławia w celu przeprowadzenia podobnego projektu porządkowania przedwojennych grobów niemieckich. Wspólna praca młodzieży niemieckiej i polskiej, to nie tylko pozostawione dobro i piękno, ale także możliwość wzajemnego poznania i zbliżenia.


Tegoroczna akcja to wynik długoletniego partnerstwa parafii św. Rodziny z Wrocławia i parafii Hl. Familie Dortmund-Marten, zawiązanego w ramach Dortmundzko-Wrocławskiej Fundacji św. Jadwigi. Mamy nadzieję, że pilotażowy projekt zapoczątkuje cykliczne polsko-niemieckie spotkania, poświęcone odnawianiu poniemieckich nekropolii, znajdujących się na polskich ziemiach.


Projekt „Wspólna praca i poznanie drogą do zbliżenia” sfinansowany został ze środków Fundacji oraz przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.


Monika Kordylewska


Jeżeli nie życzą sobie Państwo, aby Państwa zdjęcie lub zdjęcie z państwa wizerunkiem, było zamieszczone w galerii, proszę przesłać informacje na adres email: jan.taczynski@wp.pl. Po otrzymaniu informacji zdjęcie zostanie usunięte.Komentarze

Popularne posty